Inteligentna technologia w służbie bezpieczeństwa drogowego

Inteligentna technologia w służbie bezpieczeństwa drogowego

Bezpieczeństwo na drodze to kwestia wielu czynników, poza samymi kierowcami. Oświetlenie uliczne, organizacja ruchu, stan dróg — to wszystko także ma wpływ na liczbę wypadków. Zadaniem inteligentnych miast  jest wykorzystywanie technologii do zapewniania większego komfortu i bezpieczeństwa na drogach.

Systemy, oświetlenie, samochody: wszystko inteligentne

Zarządzanie ruchem to istotna kwestia bezpieczeństwa na drogach, chociaż na co dzień rzadko o tym myślimy. Nowoczesne systemy pomagają w zarządzaniu ruchem i pozwalają rozwijać systemy ostrzegania.

W ostatnim czasie dużo się mówi o inteligentnych światłach ulicznych, które dostosowują siłę blasku do warunków panujących na drodze. Inteligentna lampa może na przykład wykryć dziurę w drodze, a następnie zwiększyć natężenie światła, by poprawić widoczność w tym miejscu. A widoczna z daleka dziura da kierowcom czas na reakcję: zredukowanie prędkości lub ominięcie ubytku w jezdni.

Z kolei dostosowanie jasności lamp do warunków pogodowych także korzystnie wpłynie na widoczność na drodze, a przy okazji obędzie się bez oślepiania oczu, jak to często ma miejsce obecnie.

Inteligentne lampy muszą mieć łączność ze specjalnym systemem komputerowym, by móc pracować w samodzielny sposób, oszczędny, a zarazem niezwykle praktyczny.

Połączone samochody, czyli maszyny przekazujące informacje między sobą

Kolejną dziedziną inteligentnych systemów miejskich są samochody mogące się wzajemnie komunikować. Takie auta działają na zasadzie Near Field Communication (NFC) i posługują się czujnikami zbliżeniowymi. Taki system pozwala między innymi na intuicyjne, samodzielne hamowanie auta w sytuacji podbramkowej. To oznacza, że kiedy zmysły ludzkie okazują się zawodne, wkracza sztuczna inteligencja. Warto się zastanowić, jak wielu wypadków można by uniknąć, gdyby stało się to powszechne.

Dzięki łączności między autami możliwe byłoby również automatyczne kontrolowanie lamp samochodowych. Jedni kierowcy nie oślepialiby więc drugich. A to tylko przykładowe korzyści, jakie niesie za sobą sztuczna inteligencja wykorzystywana w organizacji ruchu w przestrzeni miejskiej.

Zastanawiasz się jak zrealizować połączenie warszawa mediolan? Sprawdź połączenia autobusowe między Warszawą a Mediolanem na stronie przewoźnika Sindbad.pl i zadbaj o swoją podróż!