44-latek po spożyciu alkoholu zasnął na czerwonym świetle kierując motorowerem – grozi mu 5 lat pozbawienia wolności
Mężczyzna, w wieku 44 lat, który nieostrożnie zdecydował się na prowadzenie motoroweru pomimo wcześniejszego spożycia mocnych alkoholi, zostanie postawiony przed sądem. Z przeprowadzonego badania wynikało, że miał w swoim organizmie powyżej 3 promili alkoholu. Po dodatkowym sprawdzeniu w bazach policyjnych okazało się, że posiada on zakaz prowadzenia wszelkiego rodzaju pojazdów.
Dnia 2 kwietnia 2024 r., policjanci drogówki z Łodzi otrzymali polecenie od dyżurnego miasta do interwencji dotyczącej motorowerzysty, który był pod wpływem alkoholu. Zdarzenie to miało miejsce na ulicy Inflanckiej, gdzie funkcjonariusze zauważyli zaparkowany motorower oraz obok niego machającego się mężczyznę. Policjanci wysłuchali relacji świadków i ustalili, że 44-letni mężczyzna poruszał się po jezdni w kierunku ulicy Strykowskiej. Jego zachowanie stwarzało realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu – miał trudności z utrzymaniem równowagi, co skutkowało jazdą slalomem. Mężczyzna zatrzymał się na skrzyżowaniu z ulicą Zagajnikową ze względu na czerwony sygnał świetlny i niespodziewanie zasnął.
Gdy policjanci podchodzili do motorowerzysty, odczuli od niego silny zapach alkoholu. Badanie przeprowadzone alkosensorem wykazało, że miał ponad 3.2 promila alkoholu w swoim organizmie. Dodatkowe sprawdzenie w bazach danych policji ujawniło, że mieszkaniec Łodzi posiada czteroletni zakaz prowadzenia dowolnych pojazdów, włącznie z rowerami. Ten sam mężczyzna został już wielokrotnie karany za jazdę pod wpływem alkoholu. Motorowerzysta wyjaśnił funkcjonariuszom, że musi używać jednośladu, ponieważ mieszka daleko, a korek drogowy nie zachęca go do korzystania z transportu publicznego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, policjanci zatrzymali motorower, który był jego własnością. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości i złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, 44-latek odpowie przed sądem w kontekście recydywy. Dodatkowo do wysokiej grzywny grozi mu kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.
Policjanci apelują do wszystkich i przypominają, że spożycie alkoholu ma negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka, prowadząc do utraty zdolności koncentracji i poczucia rzeczywistości. W efekcie, umiejętność oceny sytuacji i czas reakcji są wyraźnie wydłużone. Nigdy nie powinniśmy wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu! Pijany kierowca stanowi śmiertelne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.