Przydatne informacje dla kierowców. Po co są słupki przy drodze?

Przydatne informacje dla kierowców. Po co są słupki przy drodze?

Wielu kierowców na co dzień mija biało czerwone słupki. Nie każdy jednak wie, że nie jest to element wystroju ulicy, a bardzo przydatny element, dzięki któremu możemy przyczynić się do uratowania komuś życia. Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Czego dowiemy się z przydrożnego słupka?

Większość przydrożnych słupków zawiera 3 podstawowe informacje. Pierwszą z nich jest numer drogi, którą aktualnie się poruszamy, informacja ta znajduje się zawsze na górnej części słupka. Następną istotną informacją jest aktualny kilometr tej drogi, na którym obecnie się znajdujemy. Znajduje się on poniżej informacji o numerze danej drogi. Trzecią i zarazem ostatnią informacją jest natomiast metr drogi, znajdujący się najniżej. Warto tu zaznaczyć, że jest on podawany w setkach metrów.

W jakim celu są one postawione?

Nie ma to kompletnie żadnego związku z elementem wystroju drogi. Słupki takie doskonale sprawdzają się podczas konieczności poinformowania służb ratowniczych o zaistniałym wypadku. Dzięki nim każda osoba zgłaszająca fakt kolizji czy wypadku jest w stanie z dokładnością kilkuset metrów określić, na jakiej wysokości wystąpiło zdarzenie. Podając takie informacje dyżurnemu, zdecydowanie ułatwimy zlokalizowanie nieprzyjemnej sytuacji na drodze i pomoże odpowiednim służbom bez większego problemu znaleźć dokładne położenie osób poszkodowanych. Pomocne okażą się także w przypadku gdy nasz pojazd ulegnie poważniejszej awarii i będziemy zmuszeni wezwać pomoc drogową. Słupki przydrogowe pełnią także funkcje doświetlającą, dzięki zastosowaniu w każdym z nich elementów odblaskowych, widoczność na drodze jest znacznie większą. Łatwiej także za ich pomocą zauważyć zakręty.

Mamy nadzieje, że udało się nam przybliżyć państwu temat słupków przy drogowych. Mamy także nadzieje, że przeczytana w tym artykule wiedza być może kiedyś przyczyni się do uratowania czyjegoś życia.