Podsumowanie wakacji 2021
Wakacje, czyli upragniony czas każdego polaka dobiegł końca. To doskonały moment na podsumowanie zdarzeń drogowych na terenie naszego kraju. Jak przedstawiają się tegoroczne statystyki wypadków? Zapraszamy serdecznie do lektury
Niemal 500 osób zginęło
Chodź wydaje się to ponurym żartem, policyjne statystki nie pozostawiają w tej kwestii żadnych złudzeń. W czasie trwania tegorocznych wakacji śmierć poniosło aż 479 osób. Co prawda, jest to wynik znacznie lepszy niż w latach poprzednich, jednak mimo wszystko statystyki te są bardzo smutne. Dodatkowo ponad 6 tysięcy osób zostało rannych w wyniku zdarzeń drogowych. Tutaj także statystyki są nieco lepsze, jednak policjanci zwracają uwagę, że wciąż wiele jest do poprawy.
Jakie były najczęstsze przyczyny wypadków?
Tutaj niestety od lat sytuacja się nie zmienia. Najczęstszymi czynnikami powodującymi wypadki w trakcie wakacji była nadmierna prędkość, lekceważenie przepisów ruchu drogowego oraz nieumiejętne dostosowanie prędkości do panujących na drodze warunków. Jak pokazują statystki, wielu kierowców mimo licznych apeli w dalszym ciągu uważa się za lepszych, przez co dochodzi do wielu śmiertelnych wypadków.
Kilka dodatkowych statystyk
Jak wiadomo, okres wakacyjny oznacza znacznie intensywniejszą pracę mundurowych drogówki. W tym roku codziennie na naszych drogach mogliśmy zaobserwować ok. 4 tysięcy policyjnych patroli. Każdy z nich starał się zapobiegać tragicznym wydarzeniom na drogach, upominając kierowców o zachowanie rozwagi za kółkiem. Dodatkowo warto nadmienić, że od początku 2021 roku, wskutek przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h, uprawnienia do kierowania pojazdem utraciło nieco ponad 41 tysięcy kierowców. Co prawda, jest to o 3,5 tysiąca mniej niż w roku poprzednim, jednak statystyki te w dalszym ciągu przyprawiają o dreszcze. Policjanci zwracają także uwagę, że zaledwie od początku tego roku zatrzymali oni już blisko 70 tysięcy nietrzeźwych kierowców.
Jak pokazują oficjalne statystyki, liczba wypadków w okresie wakacji z roku na rok maleje. Mundurowi zwracają jednak uwagę, że wciąż wiele jest do poprawy. Wystarczy zwrócić uwagę choćby na fakt liczby zatrzymanych kierowców, którzy zdecydowali się prowadzić samochód pod wpływem alkoholu.