Czy można wyprzedzać prawym pasem jezdni?

Czy można wyprzedzać prawym pasem jezdni?

Wyprzedzanie to stały element życia każdego kierowcy. I chociaż niektórzy przesadzają z wyprzedzaniem każdego uczestnika ruchu drogowego, to jednak czasami jest to jedyne wyjście, by dotrzeć do celu podróży bez utraty wszystkich nerwów. Wyprzedzanie wymaga przestrzegania określonych przepisów i nie zawsze jest możliwe. Co mówią przepisy na temat wyprzedzania prawym pasem jezdni?

Wyprzedzanie prawym pasem: co mówią przepisy?

Przepisy mówią jasno, że wyprzedzanie prawą stroną jezdni jest dozwolone na obszarze zabudowanym, na drodze jednokierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu. W tym przypadku nie musimy się przejmować, że nagle zatrzyma nas policyjny patrol i dostaniemy mandat. A mandaty za wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych bywają bolesne. Za wyprzedzanie prawym pasem w miejscach niedozwolonych otrzymamy 1000 zł mandatu, pod warunkiem że patrol drogowy nas na tym wyprzedzaniu przyłapie. Nie warto jednak ryzykować, bo w pakiecie z mandatem idzie aż 8 punktów karnych, a bezpieczeństwo na drodze jest bezcenne.

Wyprzedzanie prawą stroną na autostradzie

Autostrady nie można brać za jezdnię jednokierunkową, dlatego wyprzedzanie prawą stroną autostrady jest dozwolone jedynie w momencie, gdy na autostradzie znajdują się wyznaczone pasy ruchu do wyprzedzania. Autostrada musi mieć więcej niż dwa pasy ruchu, by wyprzedzanie było dozwolone. Trzeba przyznać, że takie przepisy są uciążliwe, gdy lewym pasem porusza się kierowca miłujący jazdę dużo poniżej dozwolonej prędkości. Brak możliwości wyprzedzenia wolno jadącego pojazdu niekiedy wydłuża czas podróży wszystkim kierowcom znajdującym się za tym samochodem.