Jakie są najczęściej popełniane przez kierowców błędy?

Jakie są najczęściej popełniane przez kierowców błędy?

Prowadzenie pojazdu to ważna umiejętność, której wiele osób chce się nauczyć jednak pomimo coraz więcej ilości szkół jazdy i kursów często zdarza się kierowcom popełniać te same błędy, które w dużym stopniu wpływają na bezpieczeństwo na drodze nasze, a także innych uczestników ruchu.

Najczęściej popełniane błędy

Instruktorzy w szkołach jazdy i egzaminatorzy są zgodni co do tego, że jednymi z najczęściej popełnianych błędów przez kierowców to między innymi zbyt szybka lub zbyt wolna jazda (wbrew pozorom obie są niebezpieczne i nie ma tu usprawiedliwienia dla nieznajomości ograniczenia prędkości), czy brak odpowiedniej koncentracji na drodze, ale też (co szczególnie często się zdarza) złe ustawienie fotela, błędne zapięcie pasów bezpieczeństwa, niewłaściwa praca rąk na kierownicy czy złe nawyki w hamowaniu i używaniu sprzęgła, które swoje początki mają już w trakcie kursu na prawo jazdy.

Choć może się nie wydawać, błędy związane ze złymi nawykami w dużym stopniu wpływają na bezpieczeństwo nasze, a także innych.

Dobre i złe nawyki kierowców

Twoje pierwsze chwile za kierownicą mają kluczowe znaczenie, jeżeli chodzi o ewentualnie popełniane błędy na drodze, ponieważ zazwyczaj już sama nauka jazdy stanowi podstawę wyrobienia przyszłych nawyków. Uczęszczanie do dobrej szkoły jazdy to przecież nie tylko sposób na przygotowanie się do egzaminu i uzyskanie dokumentu umożliwiającego nam poruszanie się autem po drodze.

Kurs jazdy powinien również mocno koncentrować się na nauczeniu Cię, jak dbać o siebie i innych podczas prowadzenia pojazdu. Podczas nauki podstaw, takich jak odpowiednie ustawienie fotela czy lusterek, właściwego ułożenia rąk na kierownicy, a także w trakcie parkowania lub poruszania się po drodze czy rondzie dowiesz się od swojego instruktora jazdy o wielu obowiązkach, jakie masz jako przyszły kierowca i jakich złych nawyków powinieneś unikać, aby nie stanowić zagrożenia dla siebie i innych.

Pod warunkiem oczywiście, że wybierzesz właściwą szkołę jazdy.

Niestety powszechna opinia, jaka panuje wśród doświadczonych kierowców, jest taka, że ani kurs na prawo jazdy, ani egzamin nie przygotowują Cię do bezpiecznego i dobrego poruszania się pojazdem po drodze. W dużej mierze wynika to z faktu, że choć w miastach takich jak Częstochowa, Warszawa czy Wrocław ilość szkół jazdy jest dość wysoka, to ciężko jest trafić na taką, która będzie naprawdę dobra.

Nauka jazdy ma duże znaczenie dla przyszłych kierowców

Nie każdy uczy się w ten sam sposób, o czym doświadczeni instruktorzy doskonale wiedzą, dlatego nie powinieneś decydować się na pierwszą lepszą szkołę. Ważne jest, abyś postawił na taką, w której pracują profesjonalni i doświadczeni instruktorzy, którzy zadbają o to, abyś zaspokoił swoje specyficzne potrzeby edukacyjne. Wtedy będą w stanie zapewnić Ci coś więcej niż tylko ogólną wiedzę na temat jazdy.

Niektóre szkoły takie jak nauka jazdy częstochowa OSK PROGRESS modeluje swoje lekcje, podchodząc indywidualnie do każdego kursanta, aby pomóc Ci nauczyć się właściwej techniki jazdy, przezwyciężyć własne niedociągnięcia i dzięki temu mogą nauczyć Cię, jak prawidłowo reagować w różnych sytuacjach, z którymi przyjdzie Ci się spotkać na drodze i to właśnie na taką szkołę jazdy powinieneś postawić.