Alarmujący wzrost agresji na drogach – ostrożność podczas wyprzedzania może uratować życie

Alarmujący wzrost agresji na drogach – ostrożność podczas wyprzedzania może uratować życie

Ogólnie znane jest to, że wyprzedzanie na drodze jest jednym z najbardziej niebezpiecznych manewrów. Ignorowanie przepisów drogowych może prowadzić do katastrofalnych wypadków. Powinniśmy zawsze dbać o nasze bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo innych użytkowników dróg.

Na początku stycznia (dokładnie 7.01.24) na trasie DK10 miało miejsce niezwykle niebezpieczne zdarzenie. Kierowca samochodu osobowego, lekceważąc przepisy ruchu drogowego, podjął próbę wyprzedzania kilku pojazdów jadących w jednym sznurze, wśród których znajdowała się także ciężarówka. Dzięki czujności, rozwadze i zimnej krwi innego kierowcy jadącego z naprzeciwka udało się uniknąć czołowego zderzenia i potencjalnie tragicznego wypadku. To zdarzenie powinno służyć jako ostrzeżenie dla wszystkich kierowców i zachęcić do refleksji nad swoim stylem jazdy.

W ramach przypomnienia przedstawiamy kluczowe zasady bezpiecznego wyprzedzania:

1. Kierowca musi upewnić się przed rozpoczęciem manewru wyprzedzania, że:
– ma odpowiednie warunki do manewru, tj. widoczność jest dobra, a miejsce na drodze wystarczające, by nie utrudniać ruchu innym pojazdom,
– kierowca jadący za nim nie zdecydował się na wyprzedzanie,
– kierowca jadący przed nim na tym samym pasie ruchu nie sygnalizuje chęci wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa.

2. Kierowca musi zachować szczególną ostrożność podczas wyprzedzania, zwłaszcza utrzymując bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu.

3. Wyprzedzanie powinno odbywać się zawsze z lewej strony wyprzedzanego pojazdu.

4. Wyprzedzanie pojazdu mechanicznego jadącego po jezdni jest zabronione:
– przy zbliżaniu się do szczytu wzniesienia,
– na zakręcie oznakowanym znakami ostrzegawczymi,
– na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub sterowanym przez sygnalizację świetlną.

Policja przypomina, że wyprzedzanie jest jednym z najbardziej ryzykownych manewrów w ruchu drogowym. Lekceważenie przepisów drogowych prowadzi do tragicznych wypadków. Dbałość o bezpieczeństwo na drodze jest naszym wspólnym obowiązkiem.