Zmiany w przepisach dotyczących rejestracji samochodów od 1 stycznia – wyższe kary za nieterminowe opanowanie formalności

Zmiany w przepisach dotyczących rejestracji samochodów od 1 stycznia – wyższe kary za nieterminowe opanowanie formalności

Najnowsza ustawa mająca na celu ograniczenie problemu kradzieży tożsamości wprowadza istotne modyfikacje, które bezpośrednio wpłyną na posiadaczy pojazdów. Wiele zasady do tej pory znanej z obowiązkiem zgłaszania nabywanego samochodu zostaje uchylone, co wiąże się z koniecznością rejestracji zakupionego auta w wyznaczonym czasie. Nieprzestrzeganie tych wytycznych wiąże się z rygorystycznymi konsekwencjami finansowymi.

Nie tak dawno, wystarczyło zgłosić nabywanie pojazdu. Kupując używane auto wcześniej zarejestrowane w Polsce, mieliśmy 30 dni (czas ten był przedłużany podczas pandemii) na poinformowanie starostwa czy odpowiedniego wydziału komunikacji o tym fakcie. Niezrealizowanie tego obowiązku wiązało się z grzywną od 200 do 1000 złotych, ale formalność tę można było załatwić sprawnie i prosto przez internet (opcja osobistego zjawić się w urzędzie była również dostępna). Zgłoszenie nabycia nie musiało być zależne od rejestracji samochodu, a jedynie wystarczało do uniknięcia kary. Jednakże, to podejście ma zostać wyeliminowane od 1 stycznia 2024 roku.

W świetle zmodyfikowanych przepisów, każdy nabywca samochodu będzie musiał zarejestrować swój nowy nabytek w określonym terminie. To będzie dotyczyć również pojazdów z polskimi tablicami rejestracyjnymi, na które dotychczas nie ciążył obowiązek rejestracji. Dotychczas wniosek o rejestrację był obligatoryjny jedynie dla tych, którzy importowali auta z innych krajów Unii Europejskiej. Zmiany te będą miały zastosowanie również do pojazdów sprowadzanych z USA, Kanady, Japonii czy Szwajcarii.

30 dni na rejestrację samochodu albo surowa grzywna – decyzja należy do Ciebie

Od 1 stycznia 2024 r. wprowadzane są następujące terminy do rejestracji zakupionego używanego pojazdu:

30 dni dla osób prywatnych;

90 dni dla przedsiębiorców prowadzących handel używanymi pojazdami.

Należy pamiętać, że procedura rejestracji auta z polskimi tablicami niekoniecznie musi skutkować koniecznością płacenia za nowe tablice. Można zachować dotychczasowe numery lub wymienić je na nowe, które są zgodne z adresem zamieszkania właściciela lub firmy. Decyzja w tej kwestii należy do nabywcy.

Właściciel pojazdu jest zobowiązany do złożenia wniosku o rejestrację samochodu w ciągu 30/90 dni od dnia:

– zakupu pojazdu na terenie Polski;
– dopuszczenia do obrotu przez Krajową Administrację Skarbową samochodu sprowadzonego z kraju spoza UE;
– sprowadzenia pojazdu na terytorium Polski z innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej.

Obowiązek zgłoszenia zbycia auta pozostaje nadal – dysponujemy na to 30 dni, po przekroczeniu tego terminu grozi grzywna wysokości 250 złotych.