Zmiany oznakowania postoju taksówek

Zmiany oznakowania postoju taksówek

Szykują się zmiany w znakach drogowych. Ministerstwo Infrastruktury udostępniło treść rozporządzenia, z którego możemy wyczytać między innymi o zmianach oznakowania postoju taksówek. Dlaczego zdecydowano się wprowadzić zmiany w oznakowaniu, które sprawdzało się przez dziesięciolecia? Obecne oznakowanie jest mało zrozumiałe dla wielu kierowców.

Nowe zasady funkcjonowania postoju taksówek

Znaki D-19 i D-20 okazują się niewystarczająco zrozumiałe dla kierowców. W związku z tym utworzono nowe zasady, dzięki którym obecność znaku D-20, oznaczającego koniec postoju taksówek, nie będzie już konieczna. Od teraz długość początek postoju taksówek określa znak D-19. Znak ten będzie dwustronny, co ułatwi kierowcom oszacowanie, gdzie można parkować, a gdzie jest miejsce dla taksówek. Za zajęcie miejsca postojowego taksówki można otrzymać 100 zł mandatu i 1 punkt karny.

Miejsce postoju taksówek musi zajmować przynajmniej 15 m, by zmieściły się 3 auta. Maksymalna długość miejsca postojowego dla taksówkarzy wynosi zaś 50 m, czyli przestrzeń, w której zmieści się 10 aut.

20 m za znakiem TAXI zarezerwowane dla taksówek

Kierowca widzący znak TAXI musi pamiętać, że 20 m za tym znakiem znajduje się przestrzeń postojowa dla taksówek. Rozumienie zasad parkowania w towarzystwie taksówek powinno być więc bardziej zrozumiałe. Rozporządzenie jak na razie nie spotkało się ze zrozumieniem kierowców. Stare oznakowania, które obowiązywały w Polsce do niedawna, są obecne również w innych krajach Europy. Niektórzy kierowcy wydali zmianom negatywną opinię. Na narzekanie jest już jednak za późno, zmiany wchodzą w życie.