Rozpoczął się sezon na czarny lód — jak uniknąć wypadku?

Rozpoczął się sezon na czarny lód — jak uniknąć wypadku?

Pod koniec listopada witają nas pierwsze przymrozki. Wszyscy wstający rano do pracy czują prawdziwą rozpacz na myśl o wyjściu z domu, ale zimno nie jest niestety jedynym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Wilgotne powietrze i przymrozek mogą utworzyć na jezdni cieniutką warstewkę lodu. Gołoledź jest prawie niewidoczna, przez co doprowadza do nagłych, niekontrolowanych poślizgów i wypadków. Czy można się przed nią ochronić?

Opony zimowe to za mało

Kiedy czarny lód pokrywa jezdnię, Twoje fantastyczne zimowe opony mogą nie zdać egzaminu. Gołoledź jest prawie niewidoczna, przez co kierowcy wjeżdżają na śliską drogę ze zbyt dużą prędkością, a to musi skończyć się poślizgiem. W najgorszym razie dochodzi do wypadku, a tego wszyscy chcemy uniknąć.

Czarny lód wbrew pozorom nie pojawia się tylko po deszczu. Wystarczy wilgotne powietrze, czy resztki śniegu, by wczesnym rankiem lub późnym wieczorem drogę pokryło przezroczyste lodowisko. Przynajmniej wiemy, w jakich porach należy zachować szczególną ostrożność.

Opony zimowe a dobór do opon do konkretnego auta

Stoisz przed wyborem nowych opon na zimę? A może będziesz potrzebował zimówek do swojego nowego, wymarzonego auta? To nic trudnego! W internecie możemy znaleźć rozwiązania, które ma na celu dobór opon do samochodu, znając wyłącznie ogólną specyfikację naszego pojazdu.

W formie ciekawostki, warto wiedzieć, że wielu producentów homologuje kilka rozmiarów felg, a co za tym idzie – również opon samochodowych. Po wprowadzeniu wszelkich informacji, dowiesz się, jakie zamienniki możesz stosować bezpiecznie.

W tym przypadku warto rzucić okiem na wybierak opon, który w swojej bazie posiada blisko 60 producentów aut i ponad 1000 modeli! Pozwoli nam to na znalezienie fabrycznego rozmiaru opon, ale również na dobranie alternatywnego rozmiaru naszego ogumienia! Wystarczy sprawdzić ten link.

Jakich producentów możemy się spodziewać? 

Twórca tego mechanizmu przewidział popularnych producentów samochodów na swojej liście, ale również znajdzie się kilka interesujących marek, lista poniżej:

Jak rozpoznać czarny lód?

Gołoledź najczęściej pojawia się na drogach przy obszarach niezabudowanych, na przykład przy lesie, pod wiaduktem lub w tunelu. Czarny lód można zauważyć, jeśli jest się wystarczająco uważnym. Pokryta nim jezdnia delikatnie się świeci, co szczególnie widać w świetle ulicznych lamp. Informacją o możliwości wystąpienia śliskiej nawierzchni są również oszronione rośliny przy drodze.

Może się również zdarzyć, że bez żadnego problemu wjedziemy na czarny lód i po czasie zdamy sobie sprawę, że opony przestały hałasować. W tym wypadku absolutnie nie wolno gwałtownie hamować, czy manewrować kierownicą. Zamiast tego łagodnie i powoli należy zdejmować nogę z gazu. Liczy się utrzymanie przyczepności do podłoża.

W przypadku, gdy łagodne manewry nie są już możliwe, skręcaj zawsze w kierunku tej części drogi, na której znajduje się śnieg. Lepiej jednak nie dopuszczać do sytuacji podbramkowych, a na niebezpiecznym terenie zachowywać bezpieczną odległość od innych kierowców. Zimą lepiej zapomnieć o jakimkolwiek pośpiechu na drodze, bo źle to się może dla nas skończyć.