Regulacje drogowe dotyczące poruszania się po ścieżkach rowerowych z małymi dziećmi

Regulacje drogowe dotyczące poruszania się po ścieżkach rowerowych z małymi dziećmi

Wielu rodziców przyjmuje za normę, że podczas jazdy na rowerach z młodymi dziećmi, powinni korzystać ze specjalnie wyznaczonych ścieżek rowerowych, o ile są one dostępne na ich trasie. Pomimo iż wydaje się to odpowiednie z punktu widzenia edukacji (uczymy dziecko, że powinno korzystać ze ścieżek rowerowych), takie zachowanie jest błędem. Nie chodzi tu tylko o możliwość nałożenia kary finansowej, której kwota za takie przewinienie jest symboliczna. Istnieje szereg innych zaskakujących przepisów dotyczących rowerzystów, które mogą być również niespodziewane dla kierowców samochodów.

Dzieci do pewnego wieku nie mają prawa do poruszania się po ścieżkach rowerowych. Małe dzieci na rowerach mają pewne uprawnienia w strefie zamieszkania. Skomplikowane staje się jednak poruszanie z dzieckiem na rowerze na drodze, która nie posiada ani ścieżki rowerowej, ani chodnika. Zawodowi kolarze często poruszają się po tzw. ścieżkach rowerowych z prędkością wynoszącą 30-40 km/h. Tymczasem po tej samej części drogi poruszają się rodziny z małymi dziećmi, które są skupione na utrzymaniu równowagi i nie zdają sobie sprawy z potencjalnego zagrożenia. Takie zachowanie jest niebezpieczne i niezgodne z prawem drogowym.

Kodeks drogowy powiada, że dzieci w wieku do 10 lat pod opieką osoby dorosłej mają zakaz korzystania ze ścieżek rowerowych. Dzieci do 10 roku życia pod opieką dorosłych mają prawa i przywileje pieszych, co oznacza, że powinny poruszać się po chodniku, jednakże obowiązują je również pewne ograniczenia. Dla przykładu, tak jak wszyscy piesi, mają one zakaz poruszania się po ścieżkach rowerowych.

Jeśli jednak zdecydujesz się na jazdę z dzieckiem po ścieżce rowerowej, warto wiedzieć, że mandat za takie wykroczenie wynosi 50 zł. Poważniejszym problemem będzie natomiast sytuacja, w której małe dziecko spowoduje kolizję z innym rowerzystą. Może to wiązać się z odpowiedzialnością finansową rodziców, która może być znaczna, obejmując koszty odszkodowania za uszkodzony sprzęt oraz ewentualne obrażenia.