Redakcja radzi – Na co zwracać uwagę podczas zakupu używanego samochodu

Redakcja radzi – Na co zwracać uwagę podczas zakupu używanego samochodu

Kupno samochodu potrafi być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeśli pod uwagę bierzemy modele używane. Panuje powszechne przekonanie, że zakup takiego auta to kupowanie kota w worku. W dzisiejszym artykule przedstawimy państwu kilka praktycznych porad, na co zwrócić uwagę podczas oględzin danego modelu. Zapraszamy do lektury.

Lakier

W zależności od rocznika auta, którego kupnem jesteśmy zainteresowani, zwracamy uwagę na stan lakieru oraz nadwozia. O ile w przypadku modeli 2-3 letnich każdy odprysk na lakierze może świadczyć o małej stłuczce bądź wgnieceniu. O tyle w starszych samochodach należy spodziewać się tego typu usterek, co więcej idealnie wyglądający lakier czy nadwozie w starszym samochodzie może przemawiać na jego niekorzyść, ponieważ kilkuletni samochód wręcz powinien nosić ślady eksploatacji. Podczas oględzin samochodu warto także mieć ze sobą specjalny miernik, który dokładnie pokaże nam, czy kolor wszystkich elementów mieści się w skali. Jeśli któryś element znacząco odbiega od reszty elementów, może to oznaczać, że został on wcześniej pomalowany.

Stan wnętrza

Tutaj warto zwrócić uwagę na stan wytarcia poszczególnych elementów. Jeśli pojazd ma już kilka dobrych lat, na obiciu foteli, kierownicy czy drążku zmiany biegów powinny być widoczne przetarcia. To bardzo dobry znak, ponieważ zyskujemy wtedy pewność, że elementy te nie były wymieniane, co świadczy o bezwypadkowej historii samochodu.

Stan techniczny pojazdu

W tym przypadku, jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy z zakresu motoryzacji, warto poprosić o pomoc specjalistę bądź znajomego mechanika. Jeśli decydujemy się na zakup używanego modelu za kilkadziesiąt tysięcy złotych, warto dołożyć przed jego zakupem kilka złotych na sprawdzenie pojazdu w profesjonalnej stacji diagnostycznej, gdyż nie wszystkie usterki można zdiagnozować gołym okiem. Pierwszą oznaką, że coś z samochodem może być nie tak, jest wyczyszczony i lśniący silnik.

Przebyte kilometry

Któż z nas nie słyszał o popularnych w Polsce cofaniach liczników. Co prawda kary za taki proceder są w tej chwili bardzo wysokie, w dalszym ciągu słyszy się o przypadkach takiego procederu. Od 2014 roku funkcjonuje rządowa strona historiapojazdu.gov.pl, na której bez problemu będziemy w stanie zweryfikować całą historię danego samochodu.

Mamy nadzieje, że nasze wskazówki okażą się przydatne podczas kupowania auta. Zastosowanie się do tych porad pozwoli państwu uniknąć zakupu auta, które może być uszkodzone. Szerokiej drogi!