Prawo jazdy kat. C+E – Co daje? Ile kosztuje? Jak zdobyć? [2022]

Prawo jazdy kat. C+E – Co daje? Ile kosztuje? Jak zdobyć? [2022]

Temat popularny i wydawałoby się przyziemny, więc nie powinien sprawiać problemów osobom zainteresowanym uzyskaniem prawa jazdy C+E. Jednak z powodu wielu błędnych informacji krążących w Internecie i braku odpowiedniej kampanii informacyjnej ze strony WORDów sprawia kandydatom na kierowców wiele problemów. Zaczynając od wiedzy do czego uprawnia kat. C+E, poprzez zapisy na kurs, a na egzaminie państwowym kończąc. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego co powinieneś wiedzieć o prawie jazdy C+E.

Do czego uprawnia prawo jazdy C+E?

Zacznijmy od początku, ponieważ tutaj pojawia się najwięcej mitów i niedopowiedzeń związanych z tą kategorią prawa jazdy. Otóż, kat. C+E uprawnia na dołączenie do ciężarówki (pojazdu powyżej 3,5t DMC) przyczepy CIĘŻKIEJ, czyli takiej, której waga przekracza 750 kg. Ok, a co z przyczepami poniżej 750 kg? Zgodnie z przepisami ustawy o ruchu drogowym przyczepę lekką można dołączyć do solówki i prowadzić taki zestaw z kategorią C. Takie sytuacje zdarzają się najczęściej w transporcie na potrzeby własne (czyli wtedy, kiedy nie wykonujemy transportu zawodowo). W 99% transportów zarobkowych do ciężarówki podpięte będą przyczepy ciężkie lub naczepy, których waga zdecydowanie przekracza 750kg.

Ten temat wydaje się już pokrótce wyjaśniony. Wiemy już do jakiego pojazdu, jaką przyczepę możemy podpiąć w ramach kategorii C i C+E. Przejdźmy dalej – co w przypadku, kiedy potrzebuję kat. C+E do pracy?

Jakie prawo jazdy jest potrzebne do pracy na stanowisku kierowcy zawodowego?

Zrobię C+E i zatrudnię się jako kierowca – tak w 90% myśli większość osób wchodzących w świat transportu drogowego. Niestety, nie jest to takie proste. Po pierwsze – żeby zrobić kat. C+E trzeba najpierw uzyskać kat. C. Po drugie – samo prawo jazdy nie uprawnia do pracy na stanowisku kierowcy. Trzeba mieć jeszcze ukończone szkolenia zawodowe (tzw. Kwalifikacja wstępna / przyspieszona). Bez aktualnego „kodu 95” wpisanego w kolumnę nr 12 prawa jazdy, to z kategorią C+E można jechać po bułki do sklepu (oczywiście prywatnie, nie jako kierowca w piekarni).

Podsumujmy, co wiemy na chwilę obecną:

  1. Żeby uzyskać kategorię C+E trzeba najpierw uzyskać kat. C
  2. Samo prawo jazdy C+E nie daje nam uprawnień zawodowych, do tego potrzebne jest dodatkowe szkolenie zawodowe.

Ten nieco przydługi wstęp był potrzebny, żeby rozwiać parę powszechnie występujących problemów. Teraz możemy przejść do sedna tego artykułu, czyli informacji jak zdobyć kat. C+E i ile to będzie kosztowało.

Jak uzyskać prawo jazdy C+E – krok po kroku (zakładając, że posiadasz już kat. C i uprawnienia zawodowe)

  1. Wykonaj niezbędne badania lekarskie i psychotechnikę – będą potrzebne do wydania Profilu Kandydata na Kierowcę.
  2. Złóż wniosek o wydanie PKK i otrzymany profil prześlij do ośrodka szkolenia kierowców zawodowych.
  3. Rozpocznij kurs prawa jazdy kat. C+E – kurs obejmuje tylko zajęcia praktyczne, nie ma teorii.
  4. Po zakończonym kursie zapisz się na praktyczny egzamin państwowy w WORD -dla kat. C+E nie przewiduje się egzaminu teoretycznego.

Jak uzyskać prawo jazdy C+E – krok po kroku (zakładając, że nie posiadasz kat. C i uprawnień zawodowych a potrzebujesz C+E do pracy)

  1. Wykonaj niezbędne badania lekarskie i psychotechnikę – będą potrzebne do wydania Profilu Kandydata na Kierowcę oraz Profilu Kierowcy Zawodowego (PKZ – zacznie obowiązywać od kwietnia/maja 2022)
  2. Złóż wniosek o wydanie PKK i PKZ a otrzymany profil prześlij do ośrodka szkolenia kierowców zawodowych.
  3. Rozpocznij kurs kwalifikacyjny – można rozpocząć równocześnie z kursami prawa jady.
  4. Rozpocznij kursy prawa jazdy (są dwie opcje do wyboru – robienie kursów oddzielnie albo zrobienie kursu łączonego)
  5. Po kursie kwalifikacyjnym musisz przystąpić do egzaminu państwowego, po jego zaliczeniu uzyskasz Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej.
  6. Po zakończonym kursie prawa jazdy zapisz się na teoretyczny egzamin państwowy w WORD dla kat. C
  7. Po zdanym egzaminie teoretycznym zapisz się na praktyczny egzamin dla kat. C (można zapisać się od razu na dwa, ale w przypadku niezaliczenia praktyki na C nie można podejść do C+E)
  8. Po zdanym egzaminie praktycznym na C zapisz się na egzamin praktyczny dla C+E.
  9. Na koniec zbierz wszystkie dokumenty, świadectwa i orzeczenia lekarskie i złóż wniosek o wymianę obecnego prawa jazdy.

Na koniec warto podsumować koszty uzyskania uprawnień.

Ile kosztuje prawo jazdy C+E?

Najłatwiej będzie przedstawić koszty w podpunktach, tak więc:

  • Badanie lekarskie ~200 zł
  • Badanie psychotechniczne ~150 zł
  • Kurs na kat. C ~3500 zł
  • Kurs na kat. CE ~3200 zł
  • Kurs kwalifikacyjny ~3000-4000 zł
  • Egzamin teoretyczny kat. C ~30 zł
  • Egzamin praktyczny kat. C ~200 zł
  • Egzamin praktyczny kat CE ~245 zł
  • Wymiana dokumentów ~100,5 zł