Ponad 15 miliardów złotych wypłacono w ramach odszkodowań

Ponad 15 miliardów złotych wypłacono w ramach odszkodowań

Analitycy donoszą o słabych efektach poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. O dramatycznej sytuacji świadczą między innymi wysokie wypłaty w ramach odszkodowań. Wydatki ubezpieczycieli na ubezpieczenia komunikacyjne wyniosły w zeszłym roku ponad 15 mld zł.

Wypadki drogowe zmorą ubezpieczycieli

Wypłaty z tytułu ubezpieczeń komunikacyjnych wyniosły aż 37% wszystkich ubezpieczeń w Polsce. W stosunku do poprzedniego roku wydatki te wzrosły o kilka procent. A przecież to właśnie w 2021 weszły w życie nowe ustawy, dzięki którym na polskich drogach miało być bezpieczniej.

Okazuje się, że polscy kierowcy nie za bardzo przejmują się wyższymi mandatami. Tak przynajmniej można wnioskować po częstych wypadkach spowodowanych nadmierną prędkością lub jazdą pod wpływem alkoholu.

Kolejną problematyczną kwestią jest również stan polskich dróg. Jakość jezdni pozostaje nie bez wpływu na bezpieczeństwo na drogach. Do części wypadków przyczyniają się także nieostrożni piesi, o czym pisaliśmy wcześniej.

Czy mamy szansę na poprawę?

Poprawa bezpieczeństwa na drogach w dużej mierze zależy od samych kierowców. Zachowanie szczególnej ostrożności jest konieczne, nawet jeśli trasa przejazdu wynosi tylko kilka kilometrów. Liczne remonty infrastruktury drogowej dają nadzieję na poprawę jakości dróg w najbliższej przyszłości. Pozostaje więc kwestia nietrzeźwych kierowców i miłośników szybkiej jazdy. To właśnie oni stanowią największe zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.