Płatne drogi w Polsce: cennik i sposoby płatności

Płatne drogi w Polsce: cennik i sposoby płatności

Jeszcze nie wszystkie autostrady w Polsce są płatne, ale zgodnie z planem będą. Jak na razie mamy do swojej dyspozycji 1700 km autostrad i nieco ponad 700 km to autostrad płatne. Opłaty obowiązują każdego kierowcę, jednak cennik różni się w zależności od rodzaju pojazdu i przebytych kilometrów.

Płatne autostrady w Polsce: odcinki autostrad A1, A2 i A4

Budowa autostrad w Polsce wciąż nie została zakończona, a opłaty za przejazd służą między innymi do pozyskiwania środków na ten cel. Autostrady są wygodne, bezpieczne i sprzyjają szybkim przejazdom, dlatego wiele osób decyduje się na podróż przez płatne odcinki autostrad, mimo że bywa to naprawdę kosztowne. Za wybrane odcinki autostrad A1, A2 i A4 zapłacimy zależnie od stawek ustalonych przez zarządców dróg. Nie wszystkie są bowiem w rękach państwowych — te autostrady są najtańsze i motocykliści płacą 5 gr od każdego przejechanego kilometra, a osoby poruszające się pojazdami czterokołowymi o wadze do 3,5 tony – 10 gr za kilometr. Tymczasem odcinki zarządzane przez przedsiębiorstwa kosztują średnio od 20 gr do nawet 50 gr za kilometr. Obecnie najdroższym odcinkiem jest trasa A2 z Nowego Tomyśla do Konina. Co gorsza, w przypadku odcinków autostrad zarządzanych przez przedsiębiorstwa, motocykliści nie mogą liczyć na taryfę ulgową i płacą tyle samo, co kierowcy pojazdów do 3,5 tony.

Bilet autostradowy online

Za przejazd autostradami w Polsce płaci się przy bramkach, które co jakiś czas pojawiają się na horyzoncie. Można również skorzystać z opcji biletu autostradowego online. Bilet sieciowy obowiązuje jednak wyłącznie na wybranych odcinkach autostrad A2 i A4 oraz jest ważny 48 godzin od zakupu. Bezpieczny zakup biletów autostradowych jest możliwy na stronie gov.pl.