Oświadczenie sprawcy wypadku – jak je napisać?

Oświadczenie sprawcy wypadku – jak je napisać?

Każda kolizja czy też wypadek to sytuacja bardzo stresująca. Jak wiadomo, nie do każdego typu wypadku konieczne będzie wezwanie funkcjonariuszy. Oświadczenie o takim zdarzeniu możemy spisać samodzielnie. Jak to zrobić i jakie dane należy w takim oświadczeniu konieczne napisać? Zapraszamy do lektury.

Co warto wiedzieć?

Oświadczenie sprawcy wypadku możemy napisać samodzielnie, warto jednak mieć przygotowanych samochodzie kilka wydrukowanych kopii. Dostępne są one do pobrania na stronie niemal każdej firmy ubezpieczeniowej. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której zapomnimy o wpisaniu ważnych danych. Jeśli nie mamy przy sobie wydrukowanego oświadczenia, warto podczas jego ręcznego pisania posiłkować się oświadczeniem znalezionym w internecie. Dla firmy ubezpieczeniowej dobrym dowodem będą także zdjęcia z miejsca kolizji. Dzięki nim proces wypłaty odszkodowania za szkodę będzie trwał znacznie krócej. Najważniejsze, o czym należy pamiętać podczas spisania takiego oświadczenia to zasada, aby widniał na nim podpis zarówno osoby poszkodowanej, jak i sprawcy kolizji.

Dodatkowo należy pamiętać o zamieszczeniu w oświadczeniu danych takich jak: Dane osobowe oraz kontaktowe osób biorących udział w zdarzeniu, marki i modele samochodów biorących udział w kolizji wraz z numerami VIN oraz numerami rejestracyjnymi. Dodatkowo niezmiernie ważne jest zamieszczenie informacji o dokładnej dacie, godzinie i miejscu zdarzenia. Konieczne jest także spisanie numerów polis zarówno sprawcy, jak i poszkodowanego kierowcy. Trzeba także dokładnie opisać przebieg całej kolizji, warto także poprosić świadków zdarzenia o podanie swoich danych.

Po spisaniu takiego oświadczenia mamy podstawę do zażądania od firmy ubezpieczeniowej winnego odszkodowania za szkodę. W tym celu należy skontaktować się z firmą ubezpieczeniową sprawcy zdarzenia. Wiele firm daje możliwość zgłoszenia takiej kolizji przez internet w prostym kreatorze, który przeprowadzi nas przez cały proces.

Mamy nadzieje, że nasze wskazówki pomogą państwu szybko i bezproblemowo spisać takie oświadczenie. Dzięki jego poprawnemu spisaniu zyskujemy p