„Operacja Przewozy 2023” – służby ukierunkowane na zwalczanie nielegalnych przewoźników. Aresztowano 7 osób

„Operacja Przewozy 2023” – służby ukierunkowane na zwalczanie nielegalnych przewoźników. Aresztowano 7 osób

Podczas wspólnej, przeprowadzonej w czwartek operacji skoordynowanej przez służby publiczne oraz przedstawicieli miasta, której celem była kontrola taksówek i transportu opartego na aplikacjach, zatrzymano siedem osób.

Służby policyjne stolicy współpracowały z funkcjonariuszami straży granicznej z oddziału nadwiślańskiego oraz z przedstawicielami administracji miejskiej, przeprowadzając kontrolę prawie czterdziestu kierowców pracujących w systemie taksówek i transportu za pośrednictwem aplikacji.

– W wyniku kontroli, aresztowano 7 kierowców. Jeden z nich korzystał z sfałszowanych uprawnień, drugi był poszukiwany przez służby, natomiast pięciu pozostałych zatrzymanych nie posiadało prawa do legalnego pobytu w kraju. Dziewięciu kierowców pracowało bez odpowiednich licencji, dziesięć pojazdów nie było poprawnie oznakowane, a dodatkowo nałożono dziewiętnaście mandatów i odholowano jeden samochód – informuje stołeczna policja.

mjr SG Krzysztof Grzech, reprezentujący nadwiślański oddział straży granicznej, ujawnia, że w gronie zatrzymanych obcokrajowców znaleźli się dwaj obywatele Gruzji, Kenii, Uzbekistanu i Białorusi, którzy nie posiadali prawnych dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium naszego kraju.

– Z powodu braku odpowiednich dokumentów zezwalających na pobyt, wszczęto postępowania administracyjne skierowane przeciwko obywatelom Gruzji i Kenii, które zakończyły się wydaniem decyzji o konieczności opuszczenia kraju. Białorusin i Uzbek trafili do aresztu na polecenie Straży Granicznej, która będzie kontynuować proces administracyjny przeciwko nim – dodaje mjr Grzech.

Kontrole tego typu są przeprowadzane kilka razy w miesiącu na terenie Warszawy.

– W samym tylko tym roku, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego KSP przeprowadzili inspekcje w ramach operacji „Przewozy 2023”, kontrolując ponad tysiąc kierowców. Odkryto dwie sytuacje, w których zatrzymano osoby kierujące pod wpływem substancji odurzających lub alkoholu – poinformował rzecznik KSP, podinsp. Sylwester Marczak na początku listopada. Zaznaczył jasno, że odnosi się to jedynie do kontroli przeprowadzonych w ramach operacji „Przewozy 2023”, ponieważ w skali całego roku, we wszystkich działaniach kontrolnych zbadano prawie 600 tysięcy kierowców.