OC posiadacza pojazdu – o co można je rozszerzyć?

OC posiadacza pojazdu – o co można je rozszerzyć?

Zgodnie z przepisami polskiego prawa posiadanie aktualnego ubezpieczenia OC jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce. Dotyczy to nie tylko samochodu, ale również motocykla, motoroweru, skutera, przyczepy, pojazdu wolnobieżnego, a nawet ciągnika rolniczego. Niezależnie więc od tego, jaką moc ma Twoje auto, z którego jest roku i jak często z niego korzystasz, musisz wykupić polisę OC.

Co grozi w przypadku braku polisy? Przede wszystkim brak ochrony, jaką zapewnia. Posiadając ubezpieczenie OC, masz pewność, że w przypadku spowodowania szkód osobowych lub materialnych innemu uczestnikowi ruchu ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy pojazdu albo leczenia. Wypłacone zostanie stosowne odszkodowanie, które powoduje, że ubezpieczenie OC w praktyce chroni zarówno poszkodowanego, jak i sprawcę.Co więcej, brak aktualnego ubezpieczenia samochodu wiąże się z wysokimi karami finansowymi.

Ubezpieczenie AC

Jednym z najczęściej wybieranych ubezpieczeń jest autocasco, które często sprzedawane jest w pakiecie z OC. Ubezpiecznie AC zapewnia szeroki zakres ochrony dla właścicieli pojazdów i umożliwia skorzystanie z odszkodowania w wielu niespodziewanych sytuacjach. Mowa tu o zniszczeniu, uszkodzeniu albo utracie auta (np. w wyniku kradzieży).

Jeżeli więc skorzystasz z autocasco, a Twój pojazd zostanie uszkodzony (w pożarze, przez dzikie zwierzęta czy w wyniku działania zjawisk atmosferycznych), ubezpieczyciel zwróci koszty naprawy. Co więcej, wiele firm zapewnia możliwość poszerzenia zakresu ochrony o dodatkowe ryzyka, takie jak ubezpieczenie bagażu czy przewożonego sprzętu sportowego.

Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem samochodu, ale zdecydowanie warto je wykupić – niezależnie od wartości, modelu czy marki pojazdu.

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)

Innym popularnym ubezpieczeniem dobrowolnym jest to od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Okazuje się ono szczególnie przydatne wtedy, gdy dojdzie do wypadku drogowego, w wyniku którego doszło do uszczerbku na zdrowiu albo śmierci kierowcy lub pasażera. NNW może zostać zawarte jednocześnie z ubezpieczeniem OC i/lub autocasco. Ochrona w ramach NNW dotyczy zdarzeń powstałych nie tylko w ruchu drogowym, ale również podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu, podczas jego załadunku lub rozładunku, a nawet w trakcie postoju czy naprawy w trasie.

Ubezpieczenie Assistance

Assistance to usługa gwarantująca możliwość skorzystania ze wsparcia towarzystwa ubezpieczeniowego w nagłej sytuacji, np. gdy pojazd odmówi posłuszeństwa. W przypadku usterki na drodze ubezpieczony nie musi wzywać pomocy drogowej samodzielnie – wystarczy, że skontaktuje się z ubezpieczycielem, który zadba o wszystko za niego. Oczywiście usługa naprawy czy odholowania auta do warsztatu jest bezpłatna – w takiej sytuacji wszelkie koszty pokrywa ubezpieczyciel.

Co jeszcze?

Większość towarzystw ubezpieczeniowych, poza ubezpieczeniem OC, autocasco, NNW i Assistance, oferuje również wiele innych pakietów. Ubezpieczenie samochodu może zawierać w pakiecie np.:

  • ubezpieczenie opon
  • ubezpieczenie szyb
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego
  • ubezpieczenie bagażu
  • ubezpieczenie oklejenia samochodu
  • ubezpieczenie utraty zniżki

Szukasz ubezpieczenia domu lub mieszkania? Sprawdź ofertę ubezpieczenia na stronie: https://www.compensa.pl/ubezpieczenie/compensa-rodzina/.