Czy punkty karne wyjdą z użycia? Nie tym razem!

Czy punkty karne wyjdą z użycia? Nie tym razem!

W sieci coraz więcej mówi się na temat punktów karnych, a konkretniej, ich rzekomego wyjścia z użycia. Taki scenariusz z pewnością spodobałby się wielu kierowcom, zwłaszcza od września, gdy jednorazowo będzie można otrzymać aż 15 punktów karnych, a konto karne wyczyści się dopiero po 2 latach.

Mandat karny bez punktów karnych?

Wkrótce ponownie zmienią się przepisy, co wiąże się z koniecznością wdrożenia zmian w wyglądzie i treści mandatów karnych, wypisywanych za wykroczenia drogowe. W związku z tym pojawił się już nowy projekt mandatów, który nie uwzględnia widoczności punktów karnych. Ta informacja stała się źródłem wielu artykułów szerzących informację, jakoby punkty karne miały wyjść z użycia. Nic bardziej mylnego. Punkty karne były, są i będą. Zmiana polega na tym, że informacja o ilości przyznanych punktów karnych nie będzie już widoczna na papierze. Wynika to z faktu, że kierowcy mają łatwy dostęp do aktualnej ilości punktów w sieci. Nie ma więc potrzeby, by zajmować na mandacie karnym dodatkowe miejsce.

Kierowcy mogą czuć się sfrustrowani nadziejami, które okazały się płonne. Punkty karne nie wyjdą z użycia, a kierowcy wciąż są zobowiązani do ostrożnej i rozsądnej jazdy. Bądźmy odpowiedzialnymi uczestnikami ruchu drogowego, a żadne punkty karne nie będą nas stresować.