Mundurowi uczulają najmłodszych

Mundurowi uczulają najmłodszych

Początek roku szkolnego to wzmożony okres pracy funkcjonariuszy drogówki w całym kraju. I nie chodzi tutaj o działania mające na celu łapaniu kierowców łamiących przepisy. Funkcjonariusze przeprowadzają także na terenie całego kraju akcje profilaktyczne w placówkach oświatowych, mające na celu pokazanie dzieciom i młodzieży zasad panujących na drodze.

Bezpieczna droga do szkoły

Na terenie wielu szkół w naszym kraju odbywają się spotkania z funkcjonariuszami policji, na których przedstawiają oni zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Ma to na celu budowanie wśród młodzieży przekonania, że każdy z nich może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa. Podczas organizowanych spotkań, uczniowie mogą dowiedzieć się jakie zagrożenia mogą na nich czyhać w trakcie podróży zarówno do szkoły, jak i podczas powrotu do domu. Zwracają oni szczególną uwagę na posiadanie przez dzieci i młodzież elementów odblaskowych, o których bardzo często nawet my dorośli zapominamy. Pragną oni pokazać, że dzięki elementom odblaskowym jesteśmy zdecydowanie bardziej widoczni na drodze. Ma to szczególne znaczenie w mniejszych miejscowościach, gdzie często podróż do szkoły wiąże się z poruszaniem się poboczem bądź wąskim skrawkiem jezdni. W całej Polsce mundurowi podczas tego typu spotkań rozdają dzieciom właśnie takie elementy, które w przyszłości mogą nawet uratować ich życie.

Nie tylko odblaski

Akcje informacyjne, które organizują mundurowi, mają za zadanie zwrócić uwagę na znacznie więcej zagadnień z zakresu poprawy bezpieczeństwa na drogach. W niektórych miastach organizowane są specjalne mini miasteczka, na których dzieci i młodzież mogą na własnej skórze przekonać się jakie zagrożenia mogą ich spotkać. Bardzo często scenki, które są wtedy odgrywane, mają swoje przełożenie w prawdziwym życiu. Dzięki temu młodzi ludzie mogą doświadczyć, jak zachowuje się ludzki organizm w sytuacji zagrożenia oraz jakie mimowolne odruchy nam wtedy towarzyszą.

Ciężko jest zliczyć wszystkie tego typu akcje, które są organizowane. Niezmiernie jednak cieszy fakt, że zainteresowanie tematem bezpieczeństwa na drogach cieszy się niesłabnącą popularnością.