Limity prędkości na drogach w Polsce – ile wynoszą?

Limity prędkości na drogach w Polsce – ile wynoszą?

Każdy kierowca powinien przestrzegać limitów prędkości na polskich drogach, ponieważ od tego nie tylko zależy bezpieczeństwo innych uczestników ruchu, ale także wysokość mandatów, czy ilość punktów karnych. Tylko ile dokładnie wynoszą limity prędkości na polskich drogach? Ile możemy jechać w terenie niezabudowanym, a ile w obszarze zabudowanym? Co z limitami prędkości na autostradach i drogach ekspresowych? Nasz tekst dostarczy Ci wielu przydatnych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Limity prędkość w obszarze niezabudowanym

Limity prędkość w obszarze niezabudowanym zależą przede wszystkim od typu pojazdu, jakim kierujemy oraz od rodzaju drogi, po której się poruszamy. Samochody osobowe, motocykle oraz pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony uprawnione są do poruszania się z prędkością 90 km/h na dwukierunkowych drogach jednojezdniowych. Z kolei na drogach dwujezdniowych o 2 pasach w każdą stronę i na jednojezdniowych drogach ekspresowych mogą poruszać się z prędkością do 100 km/h na.

Zupełnie inne limity obowiązują, gdy w grę wchodzi jazda po drogach ekspresowych dwujezdniowych, ponieważ tutaj kierowcy mogą osiągać prędkość nawet do 120 km/h, zaś po autostradach 140 km/h. Jak dowiemy się z autostrady.com.pl oddzielną kategorię pojazdów stanowią autobusy, więc również mogą osiągać zupełnie inne limity prędkości. W obszarze niezabudowanym autobus może jechać maksymalnie 90 km/h na drogach zwykłych oraz 100 km/h na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach dwujezdniowych o 2 pasach w każdą stronę.

Pozostałe pojazdy oraz zespoły pojazdów mogą poruszać się z prędkością 80 km/h na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach dwujezdniowych z co najmniej dwoma pasami przeznaczonymi dla każdego kierunku ruchu.

Limity prędkość w obszarze zabudowanym

A jak przedstawiają się limity prędkości w obszarze zabudowanym? Ile można mieć na liczniku? Do 2021 roku w strefie tej obowiązywały specjalne ograniczenia prędkości, które trzeba było dostosować do pory dnia. Jednak po 1 czerwca nastąpiły spore zmiany, z korzyścią dla kierowców, ponieważ ograniczenie prędkości w obszarze zabudowanym zostało ujednolicone i aktualnie wynosi do 50 km/h przez całą dobę.

Limity prędkości na drogach ekspresowych i autostradach

Nieco więcej powodów do radości mają osoby, które preferują podróżowanie po drogach ekspresowych oraz autostradach, ponieważ to właśnie na nich możemy pozwolić sobie na nieco wyższą prędkość. Ile zatem wynosi maksymalna prędkość na autostradach w Polsce? Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, możemy rozwijać prędkość od 80 do nawet 140 km/h, ale jej wysokość zawsze powinna być uzależniona od rodzaju pojazdu, jakim się poruszamy i więcej na ten temat dowiemy się z https://autostrady.com.pl/blog/dopuszczalne-predkosci-na-autostradach-w-polsce/.

Na pewno większe przywileje mają pojazdy osobowe, motocykle, czy pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej do  3,5 t, ponieważ to właśnie one mogą poruszać się z  maksymalną prędkością do 140 km/h. Pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 t lub zespół pojazdów może poruszać się z prędkością do 80 km/h.

Na autobusy został narzucony limit prędkości do 100 km/h. Mimo wszystko trzeba liczyć się z tym, że może dojść do sytuacji, które wspomniane limity i tak zostaną ograniczone. Najczęściej dzieje się tak, gdy dojdzie do wypadku lub wtedy, gdy na autostradzie lub drodze ekspresowej prowadzone są remonty.