Kolizja, wypadek z winy innego kierowcy? Szkodę z OC można sprzedać

Kolizja, wypadek z winy innego kierowcy? Szkodę z OC można sprzedać

Nie każda osoba, która otrzymała odszkodowanie z OC sprawy wie, że szkodę możesz sprzedać i zyskać na tym kilka tysięcy zł. Jak to możliwe? 

Co to jest sprzedaż szkody komunikacyjnej? 

Sprzedaż szkody OC to nic innego, jak sprzedaż praw do zaniżonej części odszkodowania z OC sprawcy. Firma odszkodowawcza kupuje szkodę od właściciela uszkodzonego pojazdu z winy innego kierowcy, a następnie sama walczy z ubezpieczycielem o wyższe odszkodowanie. Jest to zatem alternatywa dla żmudnego procesu odwoławczego. 

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela to czasochłonna procedura, która wymaga od osoby poszkodowanej także znajomości prawa odszkodowawczego. Pismo reklamacyjne powinno zawierać nie tylko podstawowe dane, ale i solidne uzasadnienie i podstawę prawną. Dodatkowo warto załączyć opinię niezależnego rzeczoznawcy samochodowego. 

Jak to przebiega? 

Tymczasem proces sprzedaży szkody OC jest szybki i niezbyt skomplikowany. Wystarczy tak naprawdę kilka kroków, aby otrzymać dodatkową kasę za szkodę. Wszystkie formalności można tak naprawdę zamknąć w kilka dni. 

Wysłanie kosztorysu naprawy pojazdu

To pierwszy krok. Dowiesz się, czy faktycznie możesz sprzedać swoją szkodę OC. Jest bowiem kilka warunków, które należy spełnić, m.in.: zaniżone odszkodowanie, metoda kosztorysowa, brak zawarcia ugody z ubezpieczycielem. 

Analiza sprawy

Kosztorys naprawy samochodu jest sprawdzany przez specjalistów – rzeczoznawców samochodowych. Okazuje się, że niemal każda wycena naprawy zawiera zaniżenia. Często zamiast części oryginalnych są uwzględnione ich zamienniki. To tylko jedna z wielu sztuczek, które stosują firmy ubezpieczeniowe. O wynikach analizy sprawy dowiesz się w ciągu maksymalnie 2-3 dni. 

Sprzedaż szkody

Jeśli na kosztorysie, na podstawie którego ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie zostaną znalezione nieprawidłowości to otrzymasz od firmy odszkodowawczej ofertę odkupu szkody. Pieniądze na wskazane konto trafiają już nawet w ciągu 2 dni od dopełnienia formalności. 

Czy warto skorzystać z oferty odkupu szkody OC? 

Z takiej oferty warto skorzystać z co najmniej kilku powodów. Warto zwrócić uwagę na to, że proces jest szybki, bezpieczny i nic nie kosztuje. Jeśli osoba poszkodowana jest niezadowolona z wysokości otrzymanego z OC sprawcy odszkodowania może złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. 

Na samą odpowiedź na takie pismo trzeba czekać 30 dni. W wielu przypadkach towarzystwa ubezpieczeniowe wydłużają ten czas i tłumaczą to koniecznością wyjaśniania wszystkich okoliczności dot. danej sprawy. W praktyce firmy ubezpieczeniowe nie są skłonne do uwzględniania reklamacji, które nie mają silnych podstaw i argumentów. Niektóre sprawy mają szansę się zakończyć pozytywnie dla osoby poszkodowanej tylko na ścieżce sądowej.