Kierowcy autobusów poszukiwani! Dlaczego w kraju brakuje kierowców?

Kierowcy autobusów poszukiwani! Dlaczego w kraju brakuje kierowców?

Zawód kierowcy nie należy do najłatwiejszych, a praca tego typu wiąże się z licznymi niedogodnościami. Mimo to branża transportowa jest znana jako dobrze płatna i kierowców nie brakowało. Przynajmniej przed rokiem 2015. I nie do tego stopnia, co obecnie. Na brak kierowców autobusów narzeka nawet Warszawa, która, jako najliczniejsze miasto w Polsce, nie powinno narzekać na brak chętnych do pracy.

W Polsce brakuje około 150 tys. kierowców

Ekonomiści utrzymują, że wkrótce zakończy się era łatwodostępnej pracy. Firmy upadają lub tną koszty w związku z inflacją. Już teraz widać zmniejszające się liczby ogłoszeń o pracę, co nie dotyczy zawodu kierowcy. Osoby z prawem jazdy odpowiedniej kategorii są poszukiwane w różnych działach. Brakuje kierowców autobusów, kierowców samochodów ciężarowych, w tym kierowców zatrudnionych w transporcie międzynarodowym. Na ten moment, nawet po przyjęciu wielu migrantów z Ukrainy, w Polsce brakuje około 150 tys. kierowców i nawet dobra pensja nie jest w stanie przekonać ludzi do tej pracy.

Deficyt kierowców to problem globalny

Można sobie pomyśleć, że Polaka kierowcę warto zastąpić kierowcą z zagranicy. Niestety — żadne pieniądze nie skuszą obcokrajowców. Wcale nie dlatego, że Polska jest taka straszna. Kierowców brakuje po prostu wszędzie. Ludzie nie chcą pracować w tym zawodzie, nie zdobywają uprawnień i nie odpowiadają na ogłoszenia. Wygląda na to, że do rozwiązania problemu potrzeba czegoś więcej. Na przykład zmian w warunkach pracy w tym zawodzie.