Jak unikać błędów przy zakupie używanego pojazdu – proste zasady
Nie ulegaj fałszywemu poczuciu pewności siebie, nawet jeżeli uważasz, że masz duże doświadczenie w zakupie aut i nic nie umknie Twojej uwadze. Prawda jest taka, że rzeczywisty obraz sytuacji mają tylko handlarze samochodami, podczas gdy większość konsumentów jest narażona na popełnienie błędu lub przeoczenie istotnych detali. A to może się okazać kosztowne!
Znamy wiele historii osób, które przekonywały nas, że są ekspertami w dziedzinie zakupu aut. Oto typowy przykład: „Kupiłem już tak wiele samochodów, że wiem o co chodzi. Nawet jeśli będę miał cień wątpliwości, wezmę ze sobą szwagra na oględziny – on kiedyś znał kobietę, która była żoną mechanika. Mój kuzyn nawet jeździ z miernikiem lakieru, kiedy ma zamiar kupić auto”. Jednak rzeczywistość często jest inna – po powrocie do domu okazuje się, że ten „idealny” samochód jednak nie jest tak doskonały, jakby się wydawało, a dodatkowe koszty napraw są nieuniknione.
Bywa też, że po zakupie okazuje się, że brakuje jakiś dokumentów. Kupowanie auta na rynku wtórnym nie jest tajemną wiedzą, niedostępną dla przeciętnego człowieka. Kluczowy problem polega na tym, że proces zakupu często towarzyszą silne emocje, które mogą zasłonić zdrowy rozsądek. W takiej sytuacji łatwo się pogubić, szczególnie gdy ktoś jest przekonany, że wie jak poprawnie dokonać zakupu używanego samochodu.
Właśnie dlatego przygotowaliśmy listę dziesięciu najczęściej popełnianych błędów przy zakupie auta. Mamy nadzieję, że dzięki niej zmniejszy się ryzyko związane z takim zakupem. Ale zaczynamy od początku.