Jak przygotować się do długiej podróźy

Jak przygotować się do długiej podróźy

Wybierając się w kilkugodzinną podróż samochodem, warto się wcześniej do niej dobrze przygotować. Jak wiadomo, kilkugodzinne sesje za kierownicą potrafią być bardzo męczące, a według badań to właśnie zmęczenie jest przyczyną wielu niebezpiecznych wypadków. W dzisiejszym artykule przedstawimy przydatne wskazówki, dzięki którym długa podróż samochodem będzie nie tylko bezpieczniejsza, ale także bardziej komfortowa.

Przegląd pojazdu

Przed wyruszeniem w długą podróż warto sprawdzić, czy nasz pojazd jest technicznie przygotowany do jazdy. Poświęćmy kilka chwil na sprawdzenie, czy mamy odpowiednie ciśnienie w oponach oraz, czy nie ma konieczności dolania np. płynu do spryskiwaczy. Brak sprawdzenia tego typu rzeczy może spowodować niechciane problemy na trasie.

Wypocznijmy

Wypoczęty kierowca to kierowca bezpieczny. Przed wyruszeniem w daleką podróż zadbajmy o to, aby nasz organizm był wypoczęty i przygotowany na kilkugodzinną jazdę. Jeśli mamy do pokonania kilka tysięcy kilometrów, warto mieć na pokładzie drugiego kierowcę, który w razie potrzeby chętnie zamieni się z nami miejscami. W przypadku gdy jedziemy sami, zadbajmy o to, aby robić sobie co jakiś czas przerwę, a w przypadku naprawdę długich tras zadbajmy o miejsce noclegowe.

Poznajmy trasę

W dobie nawigacji, którą mamy pod ręką może się wydawać, że nie potrzebujemy znać dokładnej trasy, którą zamierzamy pokonać. Nic bardziej mylnego. Warto wcześniej zapoznać się z aktualnie panującymi remontami na trasie, którą mamy zamiar przebyć oraz w przypadku gdy wybieramy się zagranice poznać jakie zasady panują w danym kraju, jeśli chodzi o zachowanie na drodze.

Mamy nadzieje, że te kilka prostych porad przyczyni się do lepszej organizacji długiej podróży. Jednocześnie pamiętajmy, że podczas pokonywania długich tras warto zwracać uwagę na każdy niepokojący nas szczegół.