Apel o ostrożność na drogach z okazji Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

Apel o ostrożność na drogach z okazji Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

Prędkość, brak uwagi, niebezpieczna brawura oraz spożywanie alkoholu to tylko niektóre z wielu przyczyn prowadzących do wypadków na drogach. Statystyki z ubiegłego roku są alarmujące – liczba osób, które straciły życie na polskich drogach wyniosła 1900, a 155 z nich to mieszkańcy Śląska. Nadszedł 19 listopada – Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, co stanowi doskonałą okazję do przypomnienia kierowcom o konieczności zachowania szczególnej ostrożności za kierownicą, nie tylko ze względu na swoje bezpieczeństwo.

Krzyże ustawione przy drogach stanowią symboliczny znak upamiętniający osoby, które zginęły w skutek wypadków drogowych. Policjanci z bielskiej jednostki drogówki podjęli inicjatywę przeprowadzenia akcji mającej na celu sprawdzenie reakcji kierowców w sytuacjach stwarzających zagrożenie dla ich życia. Wyniki tej akcji pokazały, że polscy kierowcy nadal mają problem z podejmowaniem decyzji o udzieleniu pierwszej pomocy.

Choć najczęstszą przyczyną wypadków na drogach jest nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa czy niewłaściwe wyprzedzanie, te czynniki stanowią jedynie część przyczyn tragicznych wypadków. Są one źródłem osobistych tragedii tysięcy osób co roku.