Aktywna kontrola bezpieczeństwa na autostradzie A4 przeprowadzona przez policjantów z Opola

Aktywna kontrola bezpieczeństwa na autostradzie A4 przeprowadzona przez policjantów z Opola

Na samym początku 2024 roku, dokładnie 30 stycznia, opolscy stróże prawa skoncentrowali swoją uwagę na autostradzie A4, wykorzystując do tego celu nie tylko standardowe metody. Zastosowanie dronów, nieoznakowanych radiowozów i wideorejestratorów pozwoliło na efektywne monitorowanie aktywności kierowców. Jednak głównym celem tej operacji nie było jedynie wystawianie mandatów. Funkcjonariusze postanowili również zaangażować się w działania profilaktyczne poprzez rozdawanie skrobaczek do szyb oraz ulotek edukacyjnych o znaczeniu przestrzegania ograniczeń prędkości. Współpraca stróżów prawa z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad czy Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Opolu zaowocowała promocją odpowiedzialnej jazdy.

26 stycznia 2023 roku, na fragmencie autostrady A4 przebiegającym przez Opole, odbyły się intensywne działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa podróżujących tą trasą. Policjanci z grupy SPEED, dysponujący nieoznakowanymi radiowozami wyposażonymi w wideorejestratory, prowadzili akcję o nazwie „Bezpieczna autostrada A4”. Dodatkowo, zespół działań wsparł policyjny dron.

W trakcie prowadzenia akcji, policjanci przeprowadzili kontrolę aż 85 pojazdów, wykrywając przy tym 88 wykroczeń. Ponad połowa z nich, bo aż 51, dotyczyła przekroczenia dozwolonej prędkości. Nieodpowiednia odległość między pojazdami czy brak sygnalizacji manewrów to kolejne błędy kierowców, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji na drogach szybkiego ruchu.

Opolscy stróże prawa skorzystali również z drona aby sprawdzić, czy kierowcy ciężarówek respektują zakaz wyprzedzania. W trakcie kontroli okazało się, że jeden z kierowców nie miał wymaganych uprawnień, co skutkowało zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. W sumie podczas całej akcji policjanci wystawili 67 mandatów karnych, przeprowadzili 15 pouczeń i w 5 przypadkach zwrócili się do sądu z wnioskiem o ukaranie.

Profilaktyka i edukacja były równie ważnym elementem akcji. Działania te obejmowały między innymi wręczanie kierowcom skrobaczek do szyb oraz ulotek edukacyjnych na temat bezpiecznej jazdy. Zaangażowanie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Polskiego Związku Motorowego oraz Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu przyczyniło się do podniesienia świadomości kierowców.