Zrównoważona logistyka zaczyna się od wyboru pojemników

Zrównoważona logistyka zaczyna się od wyboru pojemników

W ostatnich latach jesteśmy świadkami rosnącego zainteresowania tematem ESG (Environmental, Social, Governance). W dużym uproszczeniu oznacza ono szersze podejście do zarządzania biznesem i inwestowania. W rozumieniu ESG, oprócz wątku finansowego, ważne są też inne aspekty: środowiskowy, społeczny i korporacyjny. Trend ten nie omija także logistyki. Składane skrzyniopalety Magnum Optimum® od Schoeller Allibert dowodzą, że zaadoptowanie norm ESG w codziennej spedycji jest na wyciągnięcie ręki.

Logistyka XXI wieku – więcej niż biznes

Czasy, w których wynik finansowy był jedynym kryterium decydującym o tym, czy należy wejść w jakiś projekt czy nie, powoli odchodzą do lamusa. Dziś oprócz potencjalnego zysku liczą się też inne aspekty, jak chociażby wygenerowany ślad węglowy, rachunek zysków i strat dla lokalnej społeczności, konieczność ingerencji w krajobraz, wpływ na członków przedsiębiorstwa itd. Innymi słowy, chodzi o to, by nie tylko zarobić, ale także utrzymać dobre relacje z Matką Naturą, interesariuszami spoza organizacji oraz ludźmi tworzącymi firmę. 

Rosnąca świadomość społeczna, oczekiwania inwestorów i presja ze strony mediów sprawiają, że nawet podmioty, które kierują się przede wszystkim wynikiem finansowym, również biorą pod uwagę czynniki spod szyldu ESG, aby nie narazić się na ostracyzm klientów. Co ważniejsze, rośnie grono firm, które autentycznie kierują się „relacyjnym” podejściem do robienia biznesu.

Kwestie związane z ESG można analizować na wielu poziomach. W tym tekście skupiamy się na optymalizacji łańcuchów logistycznych, a ściślej rzecz ujmując na korzyściach, które niesie za sobą wymiana kartonowych opakowań na nowoczesne skrzyniopalety wykonane z tworzywa sztucznego. Jako przykład posłuży nam jeden z flagowców autorstwa Schoeller Allibert – skrzyniopalety Magnum Optimum® (MO).

Czym jest Magnum Optimum®?

Główny bohater tego tekstu należy do rodziny FLC, czyli dużych składanych pojemników. Schoeller Allibert ma w swoim katalogu ponad 60 produktów tego typu, dostępnych zarówno w opcji zakupu, jak i wynajmu. Pojemniki Magnum Optimum®, występujące w dwóch rozmiarach podstawy 1200×1000 i 1200×800 mm, stanowią najliczniejszą podgrupę wśród rozwiązań FLC. Różne warianty MO różnią się przede wszystkim wysokościami (które determinują ich pojemność i wagę własną), liczbą drzwi wbudowanych w ściany boczne, a także trzema sposobami wykończenia podstawy danej skrzyniopalety. Opcjonalnie klienci mogą wybrać przekładki i pokrywę zabezpieczającą ładunek.

Magnum Optimum® – korzyści dla środowiska

Pojemniki spod znaku MO cechują się całą serią „branżowych” atutów, które z pewnością doceni każdy manager TSL. Zgodność z automatycznymi systemami logistycznymi, nieprzeciętny udźwig, duża pojemność, miejsca na naklejki identyfikujące ładunek i właściciela, opcja podwyższenia skrzyni dzięki ramce OptiFrame, kompatybilność z technologią monitorowania ładunków SmartLink®, sztaplowalność, możliwość zastosowania dodatkowego pasa zabezpieczającego skrzyniopaletę – te wszystkie parametry są w przypadku produktów MO na najwyższym poziomie. Jednak nie one są przesłaniem tego tekstu. Zamiast analizowania osiągów poszczególnych skrzyniopalet, sprawdźmy, w jaki sposób funkcjonalności MO przekładają się na korzyści środowiskowe.

Zacznijmy od tego, co jest główną zaletą pojemników FLC, czyli możliwości składania ścian bocznych. Ta funkcja znacząco redukuje ilość miejsca w transporcie powrotnym. Współczynnik złożenia w różnych modelach Magnum Optimum® oscyluje wokół 70%, co jest jednym z najlepszych wyników na rynku w tej klasie produktów. Efekt? Mniejsza liczba ciężarówek potrzebna do obsłużenia transportu zwrotnego, co przekłada się na mniejszy ruch na drogach, mniej spalin w atmosferze i mniejszy hałas.

Drugim czynnikiem prośrodowiskowym jest zastosowanie przez konstruktorów Schoeller Allibert tworzywa PP. Wybór polipropylenu sprawia, że skrzyniopalety Magnum Optimum® są bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, tarcie i wilgoć. Materiał ten ma dużą tolerancję termiczną, przez co modele MO mogą pracować w szerokim zakresie temperatur, od -20 °C do 40 °C. Wszystkie te cechy znacząco wydłużają cykl życia produktu i sprawiają, że logistyka z pomocą Magnum Optimum® generuje znacznie mniej odpadów niż tradycyjne metody (kartonowe opakowania i drewniane palety). Nawet jeśli dany pojemnik odmówi posłuszeństwa i nie będzie go można naprawić, to PP nadaje się do recyklingu, przez co stary produkt będzie mógł zostać przerobiony na nowe tworzywo. 

W porównaniu ze stosowaniem jednorazowych kartonów MO ma też inne zalety. Papier zapewnia niski poziom bezpieczeństwa ładunkowi, praktycznie nie można go wyczyścić, a przede wszystkim chłonie wilgoć, przez co stanowi warunki sprzyjające do rozwoju patogenów. Ten ostatni aspekt stanowi realne zagrożenie dla plantatorów, farmerów, sadowników i firm zajmujących się przetwórstwem żywności i nie tylko. Skrzyniopalety Magnum Optimum® mają maksymalnie prostą budowę, pozbawioną zbędnych wypustek, co zapobiega kumulowaniu się wilgoci we wnętrzu.

Magnum Optimum® – korzyści dla operatora

Wybór PP jako budulca pojemników Magnum Optimum® nie jest oczywiście dziełem przypadku. To tworzywo ma parametry mechaniczne cenione w spedycji i magazynowaniu, a jednocześnie jest relatywnie lekkie. Łatwo się je czyści, przez co z powodzeniem można je przechowywać na zewnątrz. Dodajmy do tego niesekwencyjne składanie i rozkładanie ścian oraz drzwiczki wbudowane w ściany boczne, co pozwala z łatwością dostać się do środka skrzyniopalety. Każde z tych usprawnień przekłada się na wyższą ergonomię i bezpieczeństwo pracy personelu.

Odpowiedzialna logistyka zaczyna się tutaj

Jak na globalnego lidera przystało, Schoeller Allibert od lat wytycza kierunki rozwoju branży TSL, udowadniając, że efektywna, skuteczna i odpowiedzialna logistyka jest możliwa. Pojemniki Magnum Optimum® stanowią jedną z wielu grup produktowych w asortymencie firmy, które mogą potwierdzić tę tezę. Ale nie musisz im wierzyć. Przekonaj się o tym osobiście, na przykładzie własnej firmy. Skontaktuj się już dziś z reprezentantem Schoeller Allibert i dowiedz się, jak nowoczesne rozwiązania logistyczne mogą zrewolucjonizować zarządzanie łańcuchem dostaw w twoim projekcie.