Absurdalnie fascynujące wyścigi baggerów – sport motocyklowy, który podbija Amerykę

Absurdalnie fascynujące wyścigi baggerów – sport motocyklowy, który podbija Amerykę

Jeśli zastanawiasz się, co to są zawody Mission King Of The Baggers, oto odpowiedź: to rywalizacja na amerykańskich mocarzach jednośladów turystycznych, które są wyposażone w kufry. Taki pomysł może wydawać się dość kuriozalny, ale jak przystało na Stany Zjednoczone, nic nie jest niemożliwe.

Amerykanie mają talent do wymyślania nowych dyscyplin sportów motorowych. W jednym z sezonów popularnego serialu „Top Gear”, prowadzący podróżowali po Ameryce, odkrywając różne motoryzacyjne atrakcje. Doszli do wniosku, że dla miłośników sportów motorowych to jest prawdziwy raj. A Mission King Of The Baggers jest kolejnym potwierdzeniem tego faktu.

Zawodnicy wyglądają trochę jakby wsiadli na gigantyczne amerykańskie motocykle przypadkiem; ubrani są w skórzane kombinezony wyścigowe, a ich maszyny muszą ważyć minimum 620 funtów, czyli ponad 281 kilogramów według regulaminu klasy King Of The Baggers. Co więcej, nawet podczas wyścigów motocykle są jeszcze wyposażone w turystyczne kufry montowane z obu stron tylnej opony. Ale nie dajcie się zwieść – zawodnicy biorą te wyścigi bardzo poważnie. Jeśli chcecie się o tym przekonać, sprawdźcie film dokumentalny „Push the Limit: Harley-Davidson”, który niedawno pojawił się na YouTube.

Wyścigi baggerów to innowacyjny eksperyment, który został stworzony w celu zmienienia konserwatywnego wizerunku marek amerykańskich motocykli. To zadanie udało się doskonale. Twórcy prawdopodobnie nie spodziewali się tak wielkiego sukcesu, ale okazało się, że widowiskowe zmagania na jednośladach są niezwykle popularne. Dziś jest to najszybciej rozwijająca się dyscyplina sportów motocyklowych w USA. Sezon 2024 obejmuje 18 wyścigów, które zostaną zorganizowane w ciągu dziewięciu weekendów w ramach serii MotoAmerica Superbike Series.

Ale czym jest właściwie taki bagger? Klasyczny Harley-Davidson lub Indian to krążownik pozbawiony owiewek i miejsca na bagaż. Na drugim końcu spektrum znajdują się pełnowymiarowe turystyczne jednoślady (grand tourer, full dress tourer, dresser), wyposażone w trzy kufry, platformy do oparcia stóp i dużej wielkości owiewkę. Najbardziej znanym modelem jest H-D Electra Glide. Baggery to kategoria jednośladów, które znajdują się pomiędzy tymi dwoma typami. Zostały stworzone poprzez dodanie do krążowników bocznych kufrów i owiewki, co sprawia, że są bardzo uniwersalne i idealne zarówno do jazdy miejskiej, jak i podróży.