Ekologiczny asfalt? Pierwsza eko droga powstała na Śląsku!

Ekologiczny asfalt? Pierwsza eko droga powstała na Śląsku!

Jeśli jesteście choć trochę na bieżąco z wiadomościami, wiecie, że obecnie priorytetem dla przedsiębiorstw jest osiągnięcie neutralności węglowej. Ekologiczne podejście jest obecnie nie tyle modą, ile koniecznością. Do kwestii dbania o środowisko zaskakująco poważnie podeszła Grupa Orlen. Spółka zakończyła właśnie prace nad ekologicznym asfaltem wysokiej klasy.

Asfalt dobry dla środowiska i dla kierowców

Orlen Asfalt zrewolucjonizuje polskie drogi? Na ten moment nie jesteśmy w stanie ocenić jakości, podobno świetnego, ekologicznego asfaltu. Wiadomo natomiast, że inwestorzy wiążą z nim duże nadzieje.

Ekologiczny asfalt WMA pozytywnie przeszedł wszystkie badania. Asfalt powstaje w obniżonej temperaturze, co przekłada się na zużycie mniejszej ilości energii. Do jego produkcji wykorzystuje się między innymi stary asfalt z recyklingu. Nie martwcie się, jakość ekologicznego asfaltu jest dużo lepsza niż dotychczasowa.

Badania wykazały, że nowoczesny ekologiczny asfalt jest odporniejszy na działanie wody i mrozu. Co za tym idzie, droga pokryta eko asfaltem pozostanie gładka i komfortowa na dłużej.

Pierwszy ekologiczny odcinek drogi powstał na Śląsku

Ekologiczny asfalt, powstający w obniżonej temperaturze, nie jest aż taką nowością. Pierwsze mieszanki były dostępne już w 2014 roku. Przedsiębiorstwa interesują się tym tematem od lat i wiele wskazuje na to, że wkrótce będzie to nowy trend w branży.

Grupa Orlen swoje badania nad ekologicznym asfaltem prowadziła od 2018 roku. Efektem pozytywnych badań było przemienienie teorii w praktykę. Pierwszy odcinek z użyciem nowej technologii powstał w miejscowości Kobiernice w województwie śląskim. Ekologiczny odcinek wzbogacił drogę wojewódzką nr 948. Wkrótce pojawią się kolejne.

Grupa Orlen chce uzyskać neutralność emisyjną do 2050 roku. To ambitny plan, biorąc pod uwagę, że nowoczesne technologie produkcji są bardzo kosztowne. Poza tym praktycznie każda produkcja pozostawia ślad węglowy. W związku z tym określeń typu „ekologiczny”, czy „wspaniały dla środowiska” nie należy brać dosłownie. Niemniej jest to pozytywna wiadomość dla kierowców i nie tylko.