Akumulatory do melexa. Jak wybrać odpowiedni sprzęt?
Akumulatory, które zasilają urządzenia, kojarzone są przede wszystkim jako źródła zasilania w prąd stosowane w samochodach. Jednak ich rola nie ogranicza się tylko do tego typu pojazdów. Akumulatory są stosowane również w innych urządzeniach. Jednak niezależnie od tego, gdzie zostaną zamontowane ich rola jest taka sama. Są one źródłem energii elektrycznej prądu stałego. Urządzenia samodzielnie go nie wytwarzają, lecz przechowują go w postaci energii chemicznej. W samochodzie akumulator służy do zasilania urządzeń elektrycznych, gdy silnik spalinowy jest wyłączony.
Jakie urządzenia mogą być zasilane akumulatorem?
Akumulatory są niezbędną częścią każdego samochodu osobowego, a także ciężarowego. Energia elektryczna akumulatora zużyta w czasie postoju pojazdu lub rozruchu silnika jest uzupełniana podczas jazdy przez alternator, procesy zużywania i uzupełniania energii elektrycznej są okresowo powtarzane. Jednak auto to nie jedyny pojazd, w którym akumulator pełni istotną funkcję. Sprzęt ten wykorzystywany jest w wielu branżach do zasilania różnego typu urządzeń. Zastosowana w nich technologia jest na tyle uniwersalna, że ma bardzo szerokie zastosowanie.
Różnice między akumulatorami polegają na tym, że różnią się one między sobą parametrami. Dlatego też montując je w urządzeniach trzeba zorientować się które z nich będą kluczowe dla działania danego sprzętu. Najważniejsze z nich to pojemność, napięcie oraz prąd rozruchowy. Urządzenia takie jak akumulatory do melexa będą miały zupełnie inne parametry niż te przeznaczone do samochodów. Produkty powinny zostać zatem dopasowane pod kątem wymagań pojazdów i urządzeń, w których mają zostać użyte.
Gdzie zatem można wykorzystać akumulator? W sklepach spotkamy:
- akumulatory do podnośników koszowych i platformowych;
- akumulatory do melexa;
- akumulatory do łodzi;
- akumulatory do kosiarek;
- akumulatory do maszyn czyszczących;
- akumulatory do wózków inwalidzkich.
Akumulator trakcyjny, czy żelowy? Czym różnią się między sobą poszczególne rodzaje?
Akumulator to bardzo zróżnicowany sprzęt. W grę wchodzi nie tylko jego pojemność oraz napięcie, ale również inne cechy jakie ma ten produkt. Jednym z rodzai o szerokim zastosowaniu są akumulatory trakcyjne. Są to baterie kwasowo-ołowiowe z elektrolitem w postaci żelu lub płynu. Wyróżniają się dużą pojemnością, dlatego mogą być stosowane w wózkach widłowych oraz innych pojazdach o technicznym przeznaczeniu. Montuje się je w przemysłowych urządzen maszynach czyszczących oraz podnośnikach magazynowych.
Jakie typy akumulatorów mają jeszcze zastosowanie? Powszechnie korzysta się z akumulatorów kwasowo-ołowiowych, które oznaczane są skrótem SLA. Jest to bardzo tradycyjny typ, ale mimo swojej dosyć przestarzałej budowy nadal jest montowany w wielu urządzeniach. Najpowszechniej stosowane akumulatory bezobsługowe SLA składają się z 6 ogniw i mają napięcie znamionowe 12V. Montuje się je zarówno w pojazdach osobowych, jak i w jednośladach.
Kolejny znany typ to akumulatory żelowe. Jest to rozwiązanie odpowiednie do szybkiego, ale też płytkiego poboru prądu związanego z rozruchem silnika. Montuje się je między innymi w kartkach pogotowania, radiowozach policyjnych oraz samochodach wykorzystywanych w transporcie publicznym.
Można spotkać również urządzenia określane skrótami EFB, AFB i ECM. Są to zmodyfikowane akumulatory kwasowo-ołowiowe, które odznaczają się wydłużoną wytrzymałością. Stosuje się je w samochodach z systemem Start-Stop oraz w pojazdach z rozbudowaną instalacją elektryczną.