Rejestracja pojazdu w e-TOLL krok po kroku – co jest potrzebne?

Rejestracja pojazdu w e-TOLL krok po kroku – co jest potrzebne?

E-TOLL to rządowy system umożliwiający dokonywanie płatności za przejazd określonymi drogami zarządzanymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Do tej pory zapłacić za przejazd można było w punktach poboru opłat, obecnie nie jest to możliwe. Aby nie narazić się na mandat, należy zarejestrować się do systemu. Jak to zrobić?

Rejestracja pojazdu w e-TOLL – jak ją przeprowadzić?

Zastanawiasz się, jak założyć e-TOLL, by móc poruszać się płatnymi odcinkami dróg krajowych? Procedura nie jest zbyt skomplikowana. Aby ją przeprowadzić, możesz skorzystać z jednej z dostępnych możliwości:

  • online przy użyciu Internetowego Konta Klienta systemu e-TOLL na stronie gov.pl lub przez e-Urząd Skarbowy,
  • osobiście w Miejscach Obsługi Klienta,
  • za pośrednictwem wybranych operatorów kart flotowych oferujących usługi e-TOLL.

Warto wiedzieć, że obecnie rejestracja do systemu e-TOLL dla samochodów osobowych jest wymagana, aby przejechać dwoma odcinkami autostrad:

  • A2 (Konin – Stryków),
  • A4 (Wrocław – Sośnica).

Natomiast kierujący pojazdami ciężarowymi są objęci opłatami e-TOLL także na innych drogach zarządzanych przez państwowe instytucje. 

E-TOLL – jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji?

Jakie dokumenty w e-TOLL będą potrzebne? Jeśli wybrałeś rejestrację on-line, powinieneś przygotować adres e-mail, numer rejestracyjny pojazdu i Biznesowe ID (jeśli jesteś przedsiębiorcą), czyli numer urządzenia pokładowego lub aplikacji mobilnej. 

Natomiast, jeśli chcesz założyć e-TOLL osobiście, powinieneś mieć ze sobą:

  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • dokument potwierdzający klasę emisji spalin (jeżeli brak tej informacji w dowodzie rejestracyjnym),
  • dokumentu upoważniający rejestrującego do reprezentowania przedsiębiorstwa – tylko w przypadku firm. 

Rejestrację w e-TOLL można także przeprowadzić za pośrednictwem dostawcy karty flotowej, który dołączy pojazd do systemu. 

Jeśli więc zastanawiasz się, jak założyć e-TOLL i czy jest to skomplikowane, to zdecydowanie nie masz powodów do obaw. Cała procedura jest szybka i stosunkowo wygodna do przeprowadzenia. 

Od grudnia 2021 kierowcy poruszający się wybranymi płatnymi odcinkami autostrad są zobowiązani do opłacenia przejazdu za pośrednictwem systemu e-TOLL. Rejestracja nie jest skomplikowana i można ją przeprowadzić na kilka sposobów. Możesz więc wybrać opcję najwygodniejszą dla Ciebie. 

Rejestracja w e-TOLL – jak płacić za przejazdy?

Aby móc poruszać się odcinkami dróg, na których obowiązuje system e-TOLL, konieczne jest umożliwienie automatycznego pobierania opłat. Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup biletu na stacji paliw, jednak nie jest to zbyt wygodne. Kierowcy najczęściej korzystają z jednej z poniższych możliwości płacenia za przejazdy:

  • aplikacja e-TOLL do pobrania w sklepach Google Play (Android) oraz App Store (iOS),
  • urządzenie pokładowe (OBU, ang. On Board Unit),
  • zewnętrzne urządzenia lokalizacyjne (ZSL).

Użytkowanie aplikacji nie jest niestety wolne od utrudnień, takich jak zerwany zasięg czy zakłócenia, które skutkują brakiem pobrania opłaty i mogą narazić kierowcę na mandat. 

Coraz większą popularnością cieszą się więc urządzenia pokładowe. Wystarczy umieścić je w pojeździe i podpiąć do zasilania, aby cały czas przesyłały dane geolokalizacyjne – bez względu na zasięg telefonii czy Internetu. Konieczna jest też rejestracja urządzenia e-TOLL, którą przeprowadza się podczas dołączania do systemu.