Znajomość jednego przycisku w samochodzie pozwala unikać mandatów za przekroczenie prędkości

We współczesnych czasach, kierowanie pojazdem z prędkością wyższą niż dozwolona bywa kosztowne. Mandaty za takie wykroczenie potrafią osiągać wartości do 2500 złotych. Ale nietrudno jest znaleźć sposób na unikanie tak wysokich kar. Wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk w samochodzie aby stać się „odpornym” na pomiar prędkości.

Mandaty za przekroczenie prędkości są uciążliwe i często spotykane. Funkcjonariusze policji nie obawiają się już wpisywać na swoje bloki mandatowe sumy czterocyfrowe. Czy da się jakoś obejść te kary? Tak, a kluczem do tego jest jedno małe urządzenie w samochodzie – przycisk.

Przycisk, który wskazuję, jest zazwyczaj oznaczony symbolem prędkościomierza i znakiem zero łamanym na rzymskiej jedynce, lub znakiem przypominającym pinezkę wbitym przed strzałką. Po naciśnięciu tego przycisku, uruchamiamy ogranicznik prędkości. To oznacza, że po ustawieniu przez kierującego ogranicznika na, przykładowo, 50 km/h (bo taka jest obowiązująca na danym odcinku prędkość), samochód nie przekroczy tego limitu. Kontrole prędkości i konsekwentne mandaty przestają być dla kierowcy straszne.

Może nasuwać się pytanie, gdzie można znaleźć ten cudowny przycisk w samochodzie? Well, jego umiejscowienie różni się zależnie od modelu pojazdu. Najczęściej znajduje się on na kierownicy, ale niektóre marki, jak na przykład Renault, umieszczają go także na konsoli środkowej lub tunelu środkowym.

Warto również wiedzieć, że wartość ustawioną na ograniczniku prędkości można dowolnie zmieniać. Jeżeli maksymalna dozwolona prędkość się zwiększa bądź zmniejsza, kierowca ma możliwość dostosować wartość w komputerze pokładowym. Dzięki temu sterownik silnika pozwoli na rozwinięcie odpowiedniej szybkości.

W starych modelach samochodów, ustawienia ogranicznika zmieniamy przyciskiem ze znakiem plusa lub minusa. W nowszych modelach kierowca jedynie potwierdza informacje od komputera pokładowego – robi to za pomocą przycisku aktywującego ogranicznik lub przycisku potwierdzającego komunikat. Niektóre samochody, które korzystają z układu ISA, proponują zmianę wskazania ogranicznika na podstawie informacji zebranych przez kamerę lub z nawigacji.

Kończąc, warto odpowiedzieć na pytanie jak to jest możliwe, że ogranicznik prędkości blokuje możliwość dalszego przyspieszenia? W skrócie, po osiągnięciu ustawionej prędkości jazdy, sterownik ogranicza moc silnika poprzez zmniejszenie ilości dostarczanego paliwa. To powoduje, że auto nie jest w stanie przyspieszyć więcej. Współczesne ograniczniki są zintegrowane ze sterownikiem silnika. Kiedyś ingerowały one bezpośrednio w działania pedału gazu.