Śnieżne kłopoty dla Kolei Śląskich: Seria opóźnień i konieczność uruchomienia komunikacji zastępczej

Śnieżne kłopoty dla Kolei Śląskich: Seria opóźnień i konieczność uruchomienia komunikacji zastępczej

Pogoda w sobotni wieczór znacząco wpłynęła na funkcjonowanie Kolei Śląskich, powodując opóźnienia pociągów sięgające od 10 do nawet ponad 100 minut. Informacje pokazane na stronie internetowej przewoźnika potwierdziły utrudnienia w ruchu. Intensywne opady śniegu niesprzyjające zarówno kierowcom, jak i pasażerom kolejowym, sparaliżowały komunikację w wielu miejscach na terenie województwa śląskiego.

Jednym z najbardziej dotkniętych odcinków była trasa Pszczyna – Chybie, gdzie musiano zawiesić ruch kolejowy, a pasażerów obsługiwać autobusami zastępczymi. Przykładem problemów jest sytuacja pociągu z Pszczyny do Katowic, który miał przybyć o 21.37 – został odwołany ze względu na wtórne utrudnienia na trasie.

Z raportów Kolei Śląskich wynikało, że opóźnienia dotknęły wiele pociągów. Skład z Żywca do Katowic był spóźniony o 105 minut, pociąg z Katowic do Tychów – o 40 minut, a pociąg z Wisły Głębce do Katowic miał około godziny opóźnienia. Na odcinku Chybie-Pszczyna wprowadzono autobusową komunikację zastępczą ZKA(BUS), co wynikało z prowadzonych prac torowych i konieczności wstrzymania ruchu kolejowego.

Opóźnienie pociągu na trasie Zwardoń-Katowice wynosiło około 25 minut od stacji Pszczyna ze względu na oczekiwanie na komunikację zastępczą. Podobne utrudnienia były obecne na trasie Bielsko-Biała Główna-Pszczyna, gdzie również uruchomiono autobusy zastępcze, a powodem były prace torowe na stacji Czechowice-Dziedzice. Pociąg relacji Wisła Głębce – Gliwice miał około 30 minut opóźnienia od stacji Pszczyna i zwiększył opóźnienie do ok. 90 minut od stacji Katowice z powodu krzyżowania z innym pociągiem. Pociąg Katowice-Żywiec był spóźniony o ok. 30 minut z powodu wtórności związanych z opóźnieniem innego składu.

Pociąg Wisła Głębce-Gliwice notował opóźnienia na poziomie ok. 10 minut, które jednak wzrosły do około 20 minut od stacji Żory i do około 40 minut od stacji Rybnik ze względu na przyczyny techniczne. Od stacji Knurów opóźnienie z powodu trudności na trasie wynosiło już około 90 minut. Pociąg Goleszów-Cieszyn był spóźniony o około 70 minut, a Katowice-Cieszyn o około 35 minut z powodu problemów technicznych. Od stacji Pszczyna opóźnienie pociągu zwiększyło się do około 60 minut z powodu krzyżowania z innym pociągiem, natomiast od stacji Skoczów do około 70 minut.

Od piątku w województwie śląskim pada intensywny śnieg, co komplikuje warunki nie tylko na kolejowych trasach, ale również na drogach i lotnisku w Pyrzowicach. W sobotę po południu IMGW podniósł stopień zagrożenia opadami śniegu dla wielu miejscowości, a alert obowiązuje od sobotniego popołudnia do 3 nad ranem. Ostrzeżenie drugiego stopnia o opadach dla Bielska-Białej oraz powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego obowiązuje do 4 rano, zaś ostrzeżenie pierwszego stopnia dla pozostałych obszarów województwa śląskiego do 6 rano w niedzielę.