Rola regulacji zaworów w twoim pojeździe – czy jest to konieczne?

Rola regulacji zaworów w twoim pojeździe – czy jest to konieczne?

Zdarza się, że przypomina o sobie nieco zapomniana procedura regulacji luzów zaworowych. Jest to praktyka często kojarzona z utrzymaniem pojazdów starszych modeli, podczas gdy nowsze samochody zdają się wykonywać tę czynność automatycznie. Stereotyp ten jest jednak mylący. Okazuje się, że nawet nowoczesne, popularne modele aut wymagają czasami kontrolowania i korygowania luzów zaworowych. Zwykle na pierwszym planie pojawia się to zagadnienie, gdy właściciele tych pojazdów decydują się na instalację gazu samochodowego.

W teorii, nowocześniejsze silniki są tak dobrze skonstruowane, że nie wymagają częstego serwisowania. To prowadzi do sytuacji, w której wielu kierowców zapomina o regularnych wymianach oleju czy paska rozrządu – przecież producenci rekomendują przeglądy co kilkadziesiąt tysięcy kilometrów, co skłania do ich pomijania. Paradoksalnie, mechanicy również mogą popaść w rutynę. Gdy auto trafia na przegląd, często ogranicza się go tylko do wymiany płynów eksploatacyjnych i filtrów. Przejście przez bardziej skomplikowane procedury serwisowe zwykle ma miejsce jedynie w przypadku wystąpienia niepokojących objawów.

Niestety, jedną z najczęściej zaniedbywanych czynności jest kontrola i regulacja luzów zaworowych. Mogłoby się wydawać, że to zadanie należy do przeszłości, ale prawda jest taka, że nadal jest to konieczność w wielu przypadkach.