Nowe żółte znaki na drogach Polski związane z manewrami wojskowymi

Nowe żółte znaki na drogach Polski związane z manewrami wojskowymi

Początek lutego 2023 roku przyniósł na polskie drogi pewne nowości. Można by rzec, że są to elementy infrastruktury drogowej, które do tej pory nie były nam szczególnie znane. Mowa o okrągłych, żółtych znakach z różnymi symbolami i liczbami. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co one oznaczają?

Polskie trasy są od 12 lutego 2023 r. „ozdobione” żółtymi znakami, które być może wcześniej mogliśmy przeoczyć lub po prostu na nie nie zwracaliśmy uwagi. Są to znaki żółte, które na swojej powierzchni mają narysowane symbole takie jak czołgi czy liczby.

Znaki te pojawiają się w momencie, gdy na drogach poruszają się militarne konwoje ciężkiego sprzętu. To właśnie takie transporty będą miały miejsce na polskich trasach od 12 lutego 2023 r. Wszystko ma związek z nadchodzącymi manewrami wojskowymi, które noszą kryptonimy STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24.

Podczas ćwiczeń STEADFAST DEFENDER-24, Polska jest jednym z krajów goszczących zarówno sojuszników jak i ich sprzęt. Kluczowym elementem tych manewrów jest polski DRAGON-24, który angażuje siły zbrojne z różnych państw. W DRAGON-24 będzie zaangażowanych około 20 tysięcy żołnierzy oraz 3500 jednostek sprzętu z 10 krajów NATO, w tym około 15 tysięcy żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Tak duży ruch wojskowy oznacza, że często na polskich drogach spotkamy konwoje z ciężkim sprzętem.

Jedną rzecz warto wyjaśnić, gdy mówimy o tych nowych znakach. Nie są one przeznaczone dla zwykłych kierowców. Ich celem jest informowanie kierowców wojskowych o szczegółach trasy.