Osoby korzystające z LPG w swoim pojeździe muszą pamiętać o tym istotnym terminie

Osoby korzystające z LPG w swoim pojeździe muszą pamiętać o tym istotnym terminie

Wybór LPG jako alternatywnego paliwa do samochodu nadal jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na redukcję kosztów utrzymania pojazdu, mimo związanych z tym wydatków na montaż i obsługę instalacji gazowej. Pomimo że nowoczesne systemy LPG znacznie odciążają użytkownika, nadal konieczne jest przestrzeganie regularnych przeglądów systemu LPG. Dotyczy to również cylindra gazu, przy którym łatwo jest pominąć kluczowy termin.

Temat LPG nadal budzi wiele emocji. Chociaż postrzeganie tego rodzaju napędu nie poprawiło się i dla wielu posiadaczy aut nawet nie brane jest pod uwagę, to ci, którzy podjęli decyzję o montażu LPG, w większości przypadków są zadowoleni z tego rozwiązania. Niewątpliwie główną zaletą jest znaczna oszczędność na paliwie, mimo że zapotrzebowanie na gaz może być o 20-30% większe niż na benzynę.

Jeśli chodzi o samochód z instalacją LPG – wymaga on corocznego badania technicznego, niezależnie od jego wieku.

Zadowoleni użytkownicy instalacji gazowej, którzy chcą podkreślić oszczędności, jakie osiągają dzięki zasilaniu gazem, często pomijają fakt, że korzystanie z tej alternatywnej formy paliwa wiąże się z dodatkowymi kosztami i obowiązkami. Jednym z nich jest regularne przeprowadzanie obowiązkowego badania technicznego. Co ciekawe, jest to wymóg nawet dla nowych samochodów.

Bez instalacji LPG, nowy pojazd musiałby przejść pierwszy przegląd techniczny po trzech latach, a następny po kolejnych dwóch. Dopiero potem badania są przeprowadzane co roku. Natomiast w przypadku samochodów z instalacją gazową, badanie techniczne musi być przeprowadzane corocznie, bez względu na wiek pojazdu. Oznacza to dodatkowy wydatek 162 zł, bo tyle wynosi koszt badania technicznego samochodu z instalacją LPG (o 63 zł więcej niż w przypadku pojazdów z silnikiem Diesla lub benzynowym bez LPG).