Od maja zmiany w wyposażeniu nowych samochodów
Choć większość z nas zapewne słyszała już o tym, że nowo powstałe samochody będą musiały posiadać kilka nowoczesnych rozwiązań, nie do końca było wiadomo o jakie elementy wyposażenia chodzi. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć państwu, w jakie systemy będzie musiał zostać wyposażony każdy samochód, który wejdzie do sprzedaży po maju 2022 roku. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu
Nie tylko alkomaty
To właśnie o tym słyszał chyba już każdy kierowca. Od 2022 roku, w każdym nowo wyprodukowanym samochodzie będzie zainstalowany specjalny interfejs, dzięki któremu będziemy mogli zamontować alkomat, który odetnie w samochodzie zapłon. Co bardzo istotne, nie będą w nowych samochodach montowane same urządzenia pomiarowe. Jednak to nie wszystkie zmiany, które będziemy mogli zauważyć w nowo zakupionym modelu samochodu.
Dużo nowych technologi
Pierwszą nowością będzie tak zwane „Inteligentne dostosowanie prędkości”. Specjalny system, na podstawie danych z map i oraz ograniczeń prędkości, będzie w stanie stwierdzić czy kierowca przekracza dozwoloną prędkość. Jeśli uzna, że kierowca łamie przepisy zasygnalizuje, mu ten fakt uruchomieniem specjalnej wibracji w pedale gazu. Co istotne, sam system nie będzie redukował prędkości
Kolejnym system będzie odpowiedzialny za monitorowanie senności i uwagi kierowcy. Specjalne sensory będą w czasie rzeczywistym stwierdzać czy nie jesteśmy rozproszeni podczas prowadzenia pojazdu. Jeśli system uzna, że możemy być zmęczeni, zasygnalizuje to specjalnym komunikatem, proponując nam zrobienie krótkiej przerwy.
Oczywiście to nie jedyne zmiany, które zostaną wprowadzone. Ciekawostką jest fakt, że nowe samochody będą wyposażone także w „czarne skrzynki”, podobne do tych, które od lat montowane są w samolotach. Pozwoli to na dokładną analizę zachowań kierowcy w przypadku tragicznego wypadku.
Sceptycy już teraz alarmują, że konieczność instalacji tego typu urządzeń, może spowodować, że kierowcy nie będą skupiali takiej uwagi na prowadzeniu pojazdów. Dodatkowo twierdzą oni, że technologie zainstalowane w pojazdach nie zawsze będą działały prawidłowo. Czas pokaże, czy ich obawy były słuszne.