Michelin w Polsce: Przenosimy produkcję, ale nie zwalniamy pracowników

Michelin w Polsce: Przenosimy produkcję, ale nie zwalniamy pracowników

W ostatnim czasie wiele zaniepokojenia wzbudziła informacja o zmianach, jakie planuje firma Michelin w swoich zakładach w Polsce. Wiele osób obawiało się, że przenosząc produkcję do innych krajów, koncern przestanie produkować opony do samochodów ciężarowych w naszym kraju. Zdawało się to wywoływać szereg niepokojących pytań, jednak firma podjęła decyzję o wyjaśnieniu wszystkich niejasności.

Kilka tygodni temu pojawiły się informacje, że część produkcji z fabryki Michelin w Olsztynie zostanie przeniesiona do Rumunii. Dotyczyło to Zakładu Opon Ciężarowych. Na te doniesienia zdecydowała się odpowiedzieć polska filia francuskiego koncernu, co jest bardzo korzystne, ponieważ umożliwiło to doprecyzowanie wielu kwestii.

Firma Michelin stanowczo zapewniła, że żaden z 430 pracowników Zakładu Opon Ciężarowych w Olsztynie nie straci pracy. Nie są planowane żadne zwolnienia. Firma podkreśliła, że każdy pracownik otrzyma wsparcie umożliwiające rozwój kariery w kierunku nowego stanowiska w olsztyńskim zakładzie. Pracownicy zbliżający się do wieku emerytalnego będą objęci osobnym pakietem działań.

Michelin potwierdził informacje, które pojawiły się wcześniej, dotyczące braku planowanych zwolnień grupowych. To jest istotne i uspokajające dla wszystkich tych, którzy martwili się o swoją przyszłość w związku z tą wiadomością.

Michelin podał również dokładną datę zakończenia produkcji opon do samochodów ciężarowych w Polsce – będzie to koniec 2024 roku. Informacje o reorganizacji pracy fabryki zostały przekazane tylko tym pracownikom, którzy nie są zatrudnieni w Zakładzie Opon Ciężarowych. Reszta dowiedziała się o tym podczas spotkania z prezesem Michelin Polska i dyrekcją fabryki w połowie marca 2024 roku.

Trzeba jednak pamiętać, że produkcja w zakładzie nie zostanie natychmiast zakończona. Przewiduje się, że będzie stopniowo wygaszana do grudnia 2024 roku. Produkcja zostanie przeniesiona do Hiszpanii, Włoszech i Rumunii, co firma uzasadnia chęcią lepszego dostosowania się do trendów i potrzeb rynku opon osobowych i ciężarowych.

Cała sytuacja z reorganizacją pracy w fabryce Michelin w Olsztynie mogła wywoływać wiele obaw, jednak okazało się, że firma podchodzi do tego procesu z dużą troską o swoich pracowników. To jest bardzo pozytywne podejście, które pokazuje, że nawet tak wielki gigant, jak Michelin, potrafi zatroszczyć się o swoich pracowników, często zatrudnionych w zakładzie od wielu lat.