Jakie są najnowsze zmiany w Yanosiku? Informacje o Android Auto, Android Automotive oraz Apple CarPlay

Jakie są najnowsze zmiany w Yanosiku? Informacje o Android Auto, Android Automotive oraz Apple CarPlay

Yanosik to nie tylko szeroko używane aplikacje na telefony z systemem Android czy iPhone, lub osobne urządzenia mobilne wyposażone w małe ekrany. Ten popularny asystent drogowy może być również wykorzystany bezpośrednio z konsoli samochodowej przy użyciu Android Auto i Apple CarPlay. Nie jest trudno wywnioskować, która z tych opcji cieszy się większym zainteresowaniem użytkowników. Twórcy tej popularnej aplikacji zapowiadają nowe funkcje dla miłośników technologii Android, a także udostępnili swoje przyszłe plany dotyczące Android Automotive.

Co jest jasne dla programistów, niekoniecznie jest oczywiste dla przeciętnego użytkownika. Android Auto i Android Automotive to dwie różne platformy. Pierwsza umożliwia łatwą komunikację pomiędzy smartfonem a multimedialnym systemem audio w samochodzie. Druga natomiast to specjalna wersja systemu Android do samochodów, która jest fabrycznie instalowana w pojazdach. To jest kluczowa różnica pomiędzy tymi dwoma systemami.

Android Automotive posiada szereg rygorystycznych wymagań. Świadczy o tym chociażby fakt, że posiada własny sklep z aplikacjami. Obecnie jest tam jednak niewiele programów, ponieważ muszą one spełniać szczególne wymogi dotyczące użytkowania w środowisku samochodowym. Warto zauważyć, że twórcy popularnych aplikacji nie spieszą się z tworzeniem wersji kompatybilnej z Android Automotive, co przypomina sytuację sprzed lat, kiedy wiele firm zastanawiało się nad stworzeniem aplikacji dla telefonów z Windows Phone. A jak wygląda to w przypadku Yanosika? Niestety, nie mamy dobrych wiadomości dla kierowców, którzy korzystają z samochodów marki Renault czy Volvo (a niedługo również Porsche i Dacia), które posiadają system Android Automotive.

Jak tłumaczy Małgorzata Dąbrowska z Yanosika: „Obecnie skupiamy się na rozwijaniu funkcjonalności Yanosika w aplikacji na telefony. Nie zapominamy jednak o wersji na Android Auto i Apple CarPlay, gdzie mamy jeszcze wiele do odkrycia. Mimo że temat Android Automotive jest dla nas interesujący, na razie nie planujemy rozwijania Yanosik w tej platformie, ale nie wykluczamy takiej możliwości w przyszłości”.