Jak zgłosić szkodę z OC sprawcy?
Jesteś osobą poszkodowaną w wyniku kolizji lub wypadku drogowego? Szkodę musisz zgłosić do ubezpieczyciela sprawcy. Jak to zrobić? Jakie dokumenty są wymagane, aby otrzymać odszkodowanie?
Co zrobić, aby otrzymać odszkodowanie?
Pierwszą rzeczą, którą warto zrobić to wykonanie dokumentacji zdjęciowej – miejsca zdarzenia oraz powstałych szkód. Idealnie, jeśli posiadasz kamerę samochodową, która nagrała całe zdarzenie.
Jeśli doszło do kolizji drogowej, to wystarczy że uczestnicy spisują odpowiednie oświadczenie, w którym sprawca przyznaje się do winy. Natomiast w razie wypadku na miejsce zdarzenia muszą przybyć funkcjonariusze Policji i sporządzić odpowiednią notatkę.
Na zgłoszenie szkody jest co prawda całkiem sporo czasu – aż 3 lata, a w razie szkody powstałej w wyniku przestępstwa nawet 20 lat, to nie warto z tą czynnością zwlekać. Po upływie tego czasu roszczenia są przedawnione. Przykładowo pzu zgłoszenie szkody można dokonać online.
Sprawa o odszkodowanie bardzo mocno się komplikuje, jeśli sprawca jest nieznany albo nie posiada ważnego OC. Poszkodowani w takiej sytuacji mogą wnioskować do UFG o wypłatę odszkodowania, ale tylko w razie szkody osobowej.
Kto może otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy?
Warto wiedzieć, że polisa OC chroni przed odpowiedzialnością, jeśli skutkiem kolizji lub wypadku jest powstanie szkody majątkowej lub osobowej dot. osoby trzeciej. Najkrócej mówiąc, o odszkodowanie może się ubiegać każda osoba poszkodowana w wyniku zdarzenia drogowego oprócz sprawcy.
Odszkodowanie z OC sprawcy może otrzymać poszkodowany:
- kierowca,
- pasażer,
- pieszy,
- rowerzysta,
- najbliżsi osoby, która poniosła śmierć w wyniku wypadku.
Sprawca kolizji czy wypadku może z kolei wnioskować o odszkodowanie z AC, jeśli oczywiście ma on wykupioną taką polisą.
Jakie świadczenia może otrzymać osoba poszkodowana?
To oczywiście zależy od rodzaju szkód. Wyróżniamy szkodę rzeczową (inaczej majątkową) oraz szkodę osobową.
Szkoda rzeczowa to najczęściej szkoda na pojeździe. Wówczas osoba poszkodowana może ubiegać się nie tylko o odszkodowanie, które pozwoli przywrócić pojazd do stanu sprzed zdarzenia. Poza tą rekompensatą jest możliwość wnioskowania o: odszkodowanie za utratę wartości handlowej, odszkodowanie za szkodę całkowitą, odszkodowanie za rzeczy zniszczone na skutek zdarzenia drogowego, zwrot poniesionych kosztów (np. za holowanie, samochód zastępczy, leczenie, rehabilitację).
Z kolei szkody osobowe, to te wszystkie które odnoszą się do uszkodzeń ciała poszkodowanych. Wówczas osoba poszkodowana może otrzymać z OC sprawcy zadośćuczynienie za ból i cierpienie – fizyczne oraz psychiczne.