Jak się przygotować do off-roadu?

Jak się przygotować do off-roadu?

Motoryzacja jest jedną z tych branż, które dostarczają wszystkim jej fanom nieustannych bodźców. Zarówno sama dziedzina, jak i sportowe odłamy, przyciągają rzesze odbiorców. Dla jednych motoryzacja to skrupulatne śledzenie pojawiających się w jej zakresie nowinek technologicznych. Inni zaś samodzielnie angażują się w rozwój branży moto. Sportem, który w ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością jest off-road. Poruszanie się w ekstremalnych warunkach to wyzwanie i sprawdzian własnych umiejętności radzenia sobie pod wpływem adrenaliny, ale i spełnienie marzeń o szybkiej jeździe na trasie pełnej przeszkód. I to właśnie te skrajne emocje stanowią cel wypraw samochodów terenowych. Jak się przygotować do off-roadu i w jakie akcesoria wyposażyć pojazd terenowy, aby nie dać się zaskoczyć dzikiej naturze?

Na czym polega fenomen off-roadu?

Off-road oznacza jazdę po nieutwardzonej nawierzchni. I choć brzmi to dosyć niewinnie, to gdy dojdzie do tego poruszanie się po błocie, bagnach czy przemierzanie rzek lub stawów, wizja sportu nabiera zupełnie nowego wymiaru. Pojazdem, który najczęściej kojarzy się z off-roadem jest duży samochód terenowy, jednak należy podkreślić, że w tak trudnych warunkach, świetnie radzą sobie również quady, skutery śnieżne, a także motocykle. Jednym z najważniejszych czynników, decydujących o poziomie trudności podróży jest trasa. Ze względu na teren wyróżnia się kilka odmian off-roadu w tym rock crawling, cross country, wyprawy 4×4 oraz off-road przeprawowy. I to właśnie ten ostatni ze względu na ekstremalne, dzikie trasy, dostarcza jego fanatykom ogromną dawkę adrenaliny, a jednocześnie satysfakcji. Fun i kontakt z naturą połączone z testem umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, stanowią świetny sposób na rozładowanie stresu i zapomnienie o codziennych trudnościach. Dlatego też off-road może się okazać skuteczną receptą na kształtowanie silnego charakteru.

Jak zaplanować wyprawę w teren?

Jazda po górzystych, leśnych i dzikich terenach, będzie bezpieczna pod warunkiem, że kierowca odpowiednio się do niej przygotuje. Mimo że założeniem off-roadu jest poruszanie się po nieznanych terenach, wyprawa powinna być szczegółowo zaplanowana. Warto z wyprzedzeniem zadbać o niezbędne produkty takie jak jedzenie, stosowny ubiór oraz gadżety. Brak akcesoriów pod ręką może pokrzyżować plany wyjazdowe i przerwać trip. Dlatego też dobrze jest wcześniej odwiedzić sklep off road i zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria szczególnie jeśli wyjazd jest kilkudniowy.

Czego nie może zabraknąć na wyposażeniu samochodów terenowych?

Nawet najlepsi kierowcy rajdowi nie są w stanie przewidzieć sytuacji, które mogą się wydarzyć na trasie. Decydując się na off-road trzeba tak naprawdę być przygotowanym na wszystko. W związku z tym na wyposażeniu pojazdu powinien się znaleźć sprzęt biwakowy, a także akcesoria dostępne w sklepie off road takie jak przedni i tylny zderzak oraz osłony podwozia. Po zmroku mogą się natomiast przydać żarówki lub lampy, doświetlające drogę. Absolutne must have wypraw samochodem terenowym są wyciągarki. Na rynku można znaleźć wiele odmian w tym elektryczną, hydrauliczną czy ręczną. Wybór konkretnego rodzaju należy uzależnić od własnych potrzeb. Przydatny może się także okazać podnośnik typu hit-lift.

Off-road pozwala pokonywać własne lęki i granice. Jazda terenowym samochodem po wymagającym terenie, dostarcza niesamowitych wrażeń. Sport tego rodzaju bez wątpienia pokochają wszyscy miłośnicy adrenaliny. Mimo dużej swobody, poruszanie się po trudnym terenie, wymaga skupienia oraz dobrego przygotowania. Dlatego też warto wcześniej zadbać o niezbędne akcesoria, które mogą się przydać na wypadek nieprzewidzianych przygód na trasie.