Czy twój samochód jest na celowniku złodziei? Sprawdź najczęściej kradzione modele w Polsce

Czy twój samochód jest na celowniku złodziei? Sprawdź najczęściej kradzione modele w Polsce

Chociaż kradzieże samochodów nie są już tak częstym zjawiskiem jak w dekadach 90. czy na przełomie wieków, to i tak każdego roku z naszych ulic, parkingów, a także garaży znika kilka tysięcy pojazdów. Zwraca się uwagę, że pewne marki cieszą się wyjątkową popularnością wśród złodziei, co powinno skłonić ich właścicieli do dodatkowego zabezpieczenia swoich czterokołowców. Informacje te wynikają z raportu sporządzonego przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, który bazuje na danych o wyrejestrowanych pojazdach dostarczonych przez Centralną Ewidencję Pojazdów (CEP).

Zgodnie z tym raportem, w roku 2023 w Polsce odnotowano kradzież 5 tys. 646 samochodów. Największa liczba aut zostaje skradziona na terenie Mazowsza – w 2023 roku ich liczba wyniosła 2353, a spośród nich aż 1518 zostało skradzionych w Warszawie. Z drugiej strony, najmniejszą aktywność złodziei samochodowych obserwujemy w województwie opolskim, gdzie zanotowano kradzież zaledwie 50 pojazdów.

Warto jednak zauważyć, że prezentowane dane mogą się różnić od statystyk policyjnych z kilku powodów. Otóż, policja traktuje pojazd jako skradziony już w momencie zgłoszenia jego zniknięcia, tymczasem w CEP taka informacja pojawia się dopiero po oficjalnym wyrejestrowaniu pojazdu. W związku z tym, ze względu na różnicę w czasie, która może wynosić nawet kilka miesięcy, takie przypadki mogą być przypisywane do różnych lat. Dodatkowo, niektóre auta udaje się odnaleźć, więc ich kradzież rejestruje tylko policja.