Analiza ekspertów: Czy warto inwestować w opony premium? Rozważamy korzyści

Analiza ekspertów: Czy warto inwestować w opony premium? Rozważamy korzyści

Decyzja o zakupie nowych opon często jest traktowana jako inwestycja na lata. W związku z tym wiele osób stoi przed dylematem – czy zainwestować dodatkowe pieniądze w opony premium? Eksperci z Goodyear zgłębili tę kwestię i udostępnili listę argumentów przemawiających za wyborem opon z najwyższego segmentu. Twierdzą, że takie opony nie tylko lepiej sprawdzają się na drodze, ale w perspektywie długoterminowej mogą się okazać bardziej opłacalnym wyborem.

Paradoks polega na tym, że często zakup droższych opon z segmentu premium może pozwolić na oszczędności w dłuższym okresie. Kluczem do zrozumienia tego paradoksu jest ocena trwałości opony, którą najlepiej oceniać na podstawie niezależnych testów.

Auto Bild, znany niemiecki magazyn motoryzacyjny, przeprowadził ranking opon letnich, analizując ich przebieg. Test obejmował 20 modeli, a na czele rankingu znalazły się opony Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6, które pokonały dystans 63 200 kilometrów – to wynik dwukrotnie lepszy niż opona, która znalazła się na końcu rankingu.

Porównanie kosztów do przebiegu wykazało, że opona Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6 okazała się najbardziej ekonomicznym wyborem – kosztowała tylko 8,70 euro za 1000 kilometrów, co stanowiło prawie połowę mniej niż średnia dla siedmiu ostatnich opon w zestawieniu.

Jednak inwestycja w opony premium to nie tylko kwestia oszczędności, ale także bezpieczeństwa. Auto Bild przeprowadził kolejny test, tym razem porównując drogi hamowania 50 różnych modeli opon letnich na suchej i mokrej nawierzchni.

Testy ujawniły znaczące różnice między poszczególnymi modelami. Na przykład, droga hamowania opon premium od Goodyear była krótsza o 15 metrów na mokrej nawierzchni przy prędkości 80 km/h i krótsza o 7 metrów na suchej nawierzchni przy prędkości 100 km/h w porównaniu do opony, która zajęła ostatnie miejsce w rankingu.