Nowe regulacje dotyczące kontroli uprawnień do prowadzenia pojazdów – zmiany czekają nas już na początku 2025 roku

Nowe regulacje dotyczące kontroli uprawnień do prowadzenia pojazdów – zmiany czekają nas już na początku 2025 roku

O styczniu 2025, zostanie zainicjowany nowy system, dający możliwość pracodawcom do wykonania codziennych kontroli, dokładnie o godzinie 6:00 rano, sprawdzający prawo do kierowania pojazdem przez ich pracowników. Ministerstwo Cyfryzacji przewiduje, że metoda ta będzie efektywna w 100%.

Od stycznia 2025 r., pracodawcy uzyskają dostęp do systemu umożliwiającego automatyczne weryfikację uprawnień do kierowania pojazdami swoich pracowników. Implementacja tego rozwiązania jest planowana na koniec pierwszego miesiąca roku 2025 – ogłosiło Ministerstwo Cyfryzacji. Jest to reakcja rządu na tragiczny incydent, który miał miejsce w warszawskiej dzielnicy Wola, gdzie 14-letni chłopiec został śmiertelnie potrącony na oznakowanym przejściu dla pieszych.

Kierujący busem, który spowodował ten wypadek, opuścił miejsce zdarzenia, ale został później zatrzymany przez służby policyjne. Okazało się, że był on pracownikiem jednej z firm kurierskich, a do tego posiadał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Jak rząd zamierza zapobiegać takim sytuacjom w przyszłości?

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) zostanie dostosowana, aby codzienna weryfikacja uprawnień kierowców pracujących dla różnych przedsiębiorstw była możliwa. Ministerstwo planuje udostępnić odpowiednie narzędzia.

Ministerstwo ma zamiar dostarczyć firmom specjalną „wtyczkę” do systemu, która umożliwi monitorowanie statusu uprawnień do prowadzenia pojazdu przez ich pracowników w czasie rzeczywistym. Wystarczy, że firma wprowadzi do swojego systemu powiadomienie o alertach. Proces przygotowania takiej zmiany programowej zajmuje obecnie kilkadziesiąt minut – wyjaśnił Gawkowski. Firma będzie mogła bezpłatnie sprawdzać każdego dnia, czy prawo jazdy nie zostało odebrane żadnemu z jej kierowców. Dzięki integracji systemów za pomocą interfejsu API, cały proces będzie odbywać się całkowicie automatycznie – dodał.

Pewne jest, że pracodawca otrzyma spersonalizowane informacje na temat swoich pracowników – kto posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdu, a kto ich nie ma. Nie będzie możliwości oszustwa w tej kwestii. Rząd będzie stanowczy i konsekwentny w egzekwowaniu prawa, współpracując z prokuraturą, policją oraz służbami specjalnymi – zapewnił.