Białystok inspiruje się Węgrami i wprowadza dopłaty do rowerów elektrycznych

Białystok inspiruje się Węgrami i wprowadza dopłaty do rowerów elektrycznych

Białystok zdecydował się na innowacyjny krok, wprowadzając program wsparcia dla rowerów elektrycznych. Program, nawiązujący do wcześniejszego samochodowego projektu „Mój elektryk”, ma na celu wspieranie ekologicznego transportu w Polsce. Również na Węgrzech zastosowano podobną strategię, która skutkowała czterokrotnym wzrostem sprzedaży e-rowerów. Istnieje jednak pewne ograniczenie – maksymalne dofinansowanie wynosi 50 proc.

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Polskie Stowarzyszenie Rowerowe (PSR), już 10% Polaków posiada własny e-rower, a 46% uczestników badania rozważa jego zakup. Mateusz Pytko, prezes PSR, potwierdził rosnący trend popularności e-rowerów, podkreślając jednocześnie rolę ceny jako decydującego czynnika wyboru tego rodzaju pojazdu.

Interesujące jest to, że według badania PSR, większość respondentów (65%) uważa, że e-rowery powinny być objęte programem dopłat. PSR przygotowało projekt obywatelski umożliwiający wprowadzenie takich dopłat, co może stać się przedmiotem zainteresowania nowego rządu. W międzyczasie, Białystok postanowił podjąć action.

Program „Ekorower – alternatywa dla samochodu” w Białymstoku będzie dostępny dla mieszkańców miasta przez dwa dni – od 21 do 22 listopada 2023 roku. Dofinansowanie wyniesie do 50 proc. ceny e-roweru, ale nie więcej niż 2,5 tys. zł. Miasto otrzymało na ten cel dofinansowanie w wysokości 750 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Aby ubiegać się o dotację, konieczne jest wypełnienie formularza wniosku i dostarczenie go do Kancelarii Ogólnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Formularz można pobrać ze strony internetowej urzędu lub otrzymać go osobiście w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego.

Ostatecznie, decyzja o przyznaniu dotacji może zależeć od numeru pobranego z automatu obsługującego system kolejkowy w urzędzie. Każda osoba może złożyć tylko jeden wniosek. W przypadku planowania złożenia większej liczby wniosków, po złożeniu pierwszego konieczne jest pobranie nowego numerka i zajęcie miejsca na końcu kolejki.

Proces uzyskania dotacji składa się z pięciu etapów: złożenie wniosku (21-22 listopada), podpisanie umowy o dotację (1-8 grudnia), zakup roweru (1-15 grudnia), złożenie dokumentów rozliczeniowych (1-15 grudnia) i uzyskanie refundacji poniesionych kosztów do końca grudnia 2023 roku.