Jak brak opon zimowych może wpływać na wypłatę odszkodowania po wypadku?
Tegoroczny listopad obfitował w dobre warunki pogodowe dla kierowców, jednak niespodziewanie przyszły śnieg i lód, co spowodowało wiele wypadków. Jak to pokazuje, kluczowe jest być przygotowanym na nagłe zmiany pogody, a to wymaga wymiany opon na te przeznaczone na zimę, co wielu kierowców mogło na własnej skórze doświadczyć. Chociaż za jazdę na letnich oponach po śniegu nie grozi mandat, wywołać to może problemy z uzyskaniem odszkodowania.
W Polsce prawo nie wymaga od kierowców stosowania opon sezonowych zimą, ale ich brak może wpływać na wysokość odszkodowania z ubezpieczenia autocasco. Problem pojawia się w momencie, gdy mamy do czynienia z brakiem opon zimowych przy posiadaniu ubezpieczenia AC.
Od kilku lat w naszym kraju prowadzona jest debata dotycząca wprowadzenia obowiązku korzystania z opon zimowych lub całorocznych w okresie zimowym. Jednak jak dotąd nie przyniosła ona żadnych rozwiązań, ponieważ propozycje, które padały w sejmowych komisjach, były niefortunne i mogłyby wprowadzić więcej chaosu niż korzyści. Zważywszy na aktualne fluktuacje temperatur w sezonie zimowym, ustalenie sztywnych ram użytkowania opon zimowych byłoby problematyczne.
Mimo to, nie sugerujemy jazdy na letnich oponach podczas mrozów i opadów śniegu. Jest to skrajna nieodpowiedzialność. Chociaż w Polsce za to nie grożą żadne konsekwencje prawne, to jednak w innych krajach Europy jazda zimą na oponach letnich może skończyć się mandatem.
Wielu europejskich krajach wprowadza ten wymóg już od 1 listopada. Za nieprzestrzeganie tego obowiązku obowiązują kary w takich krajach jak Austria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Finlandia, Niemcy, Norwegia, Rumunia, Słowenia, Szwecja oraz Litwa, Łotwa i Słowacja.
Wszystko zależy od kraju – mandaty za brak zimowych opon są różne. Na przykład w Austrii za jazdę na letnich oponach grozi kara tylko 35 euro, ale jeśli policja stwierdzi, że pojazd stanowił zagrożenie dla innych użytkowników drogi, potencjalny mandat może wzrosnąć do 5 tysięcy euro.
W Niemczech za brak zimowych opon kara wynosi do 120 euro. W Czechach możemy zapłacić mandat w wysokości 2 tysięcy koron (około 350 zł), ale tylko wtedy, jeśli zostaniemy przyłapani na jazdzie bez opon zimowych, gdy na drodze pojawi się śnieg lub lód.
W krajach, gdzie obowiązkowe jest używanie opon zimowych, mogą wystąpić poważne problemy z uzyskaniem odszkodowania po wypadku. Na przykład, jeśli austriacki kierowca ulegnie wypadkowi, a nie ma zimowych opon, jego ubezpieczenie zostanie uznane za nieważne. Natomiast czeska policja może uznać kierowcę za współwinnego wypadku, co oczywiście wpływa na możliwość uzyskania odszkodowania.