Silnik samochodowy – niewidzialny titan, który kieruje twoim pojazdem
Obecnie niemal każdy z nas posiada samochód i korzysta z niego na co dzień, nie zastanawiając się nad skomplikowaną pracą silnika spalinowego. Tymczasem praca, którą wykonuje ta jednostka napędowa jest niesamowicie rozbudowana i złożona. W tym tekście postaramy się przybliżyć, jak działa silnik samochodu podczas jazdy, gdy ty cieszysz się dźwiękami swojej ulubionej piosenki.
Wał korbowy silnika pełni bardzo ważną rolę w działaniu pojazdu. W czasie pracy obraca się nawet kilkadziesiąt lub więcej niż sto razy na sekundę. Moc wytworzona przez silnik to nawet kilkaset koni mechanicznych. W porównaniu do człowieka, który może wytworzyć jedynie 1 KM mocy, a tylko przez krótki okres czasu, jest to oszałamiająca siła. Dodatkowo ciśnienie panujące w silniku przewyższa ciśnienie w oponach ciężarówki przewożącej kilkadziesiąt ton ładunku.
Z pewnością niejeden z nas zastanawiał się kiedyś, co dokładnie dzieje się w środku silnika. Na pierwszy rzut oka może wydawać się to niepojęte, biorąc pod uwagę, że efekty pracy silnika są widoczne tylko w postaci obracających się kół samochodu. Gdy jednak przyjrzymy się bliżej temu procesowi, nawet najtańsza i najprostsza jednostka napędowa okaże się być majstersztykiem inżynierii. Dla niektórych fakt, że silnik nie rozpada się podczas tak intensywnej pracy, może wydać się prawdziwym cudem.
Przeciętny silnik spalinowy w samochodzie osobowym obraca się do około 9000 obrotów na minutę. Dla wielu z nas jest to takie oczywiste, że nie zwracamy na to uwagi. Jednak gdy przeliczymy te obroty na sekundy, otrzymamy zaskakujący wynik: przy 2500 obrotach na minutę, wał musi obracać się prawie 42 razy na sekundę! A przy 7000 obrotach na minutę – aż 116 razy.
Wiemy już, ile koni mechanicznych ma silnik. Porównajmy teraz tę moc do mocy człowieka. Popularne silniki mają moc od 80 do 250 KM. Jeżeli samochód ma mniej niż 100 KM, jest uznawany za raczej słaby, aczkolwiek wszystko zależy od masy pojazdu. Człowiek natomiast jest w stanie wytworzyć jedynie około 1,2 KM. Dodatkowo, jest to moc maksymalna, osiągana tylko przez krótki czas. Podczas codziennego funkcjonowania człowieka, jego organizm utrzymuje moc na poziomie około 0,1 KM. Nawet profesjonalni sportowcy mogą osiągnąć chwilową moc równą 2,5 KM, a przez kilka godzin utrzymać ją na poziomie 0,3 KM.