Wykrywanie sekretnych możliwości naszych pojazdów – często niedoceniane funkcje, o których zapominamy lub nie znamy

Wykrywanie sekretnych możliwości naszych pojazdów – często niedoceniane funkcje, o których zapominamy lub nie znamy

Na ile dobrze znasz samochód, którym regularnie jeździsz? Czy kiedykolwiek przeczytałeś instrukcję obsługi od początku do końca? Może to być zaskakujące, ale w tych instrukcjach możemy odnaleźć wiele cennych wskazówek i ukrytych cech, które mogą nas uratować w nagłych sytuacjach lub poprawić komfort codziennego użytkowania auta. Oto kilka przykładów.

Zdarzyło Ci się kiedyś, że akumulator w Twoim samochodzie padł i nie mogłeś dostać się do środka, ponieważ centralny zamek odmówił posłuszeństwa? A może podczas pierwszych przymrozków okazało się, że nie jesteś w stanie zatankować paliwa, gdyż klapka wlewu skleiła się lodem? A może narzekasz na to, że butelka wody zostawiona w schowku podgrzewa się do tego stopnia, że nawet myśl o jej wypiciu staje się nieprzyjemna? Jeśli sądzisz, że producenci samochodów nie przewidzieli takich sytuacji, jesteś w błędzie. Pojazdy są wyposażone w wiele ukrytych funkcji, które mają na celu ułatwienie użytkowania – nie tylko w sytuacjach awaryjnych. Niestety, wielu kierowców nie jest świadomych istnienia tych funkcji lub o nich zapomina, co często skutkuje niepotrzebnym wysiłkiem lub wezwaniem pomocy drogowej.

Kiedy musisz zatankować samochód, którym nie jeździsz na co dzień, ale nie pamiętasz, po której stronie jest wlew paliwa? Nie musisz polegać na zgadywaniu – w większości pojazdów, na tarczy wskaźnika poziomu paliwa znajduje się mała strzałka wskazująca stronę, po której jest wlew. Jeżeli brakuje strzałki, zazwyczaj wlew paliwa znajduje się po tej samej stronie co wskaźnik poziomu paliwa na desce rozdzielczej.

Nie cierpisz na gorące napoje czy stopione czekoladowe batoniki? Jeśli Twój samochód jest wyposażony w klimatyzację, najprawdopodobniej posiada również schowek z funkcją chłodzenia. Musisz jednak pamiętać, że aby ją aktywować należy odpowiednio ustawić pokrętło w schowku, tak aby chłodne powietrze z układu klimatyzacji mogło tam trafić.

Masz nowoczesny samochód z systemem bezkluczykowym lub pilotem sterującym zamek? Co zrobisz, jeśli akumulator w samochodzie lub pilocie się rozładuje? W wielu nowych modelach nie ma nawet miejsca na kluczyk w drzwiach. Nie musisz się martwić! Zamek i miejsce na kluczyk są zazwyczaj ukryte (najczęściej w drzwiach kierowcy), ale producenci chcą je ukryć, aby nie psuły wyglądu pojazdu – do nich dostaniesz się po usunięciu plastikowej osłonki. Ale skąd wziąć odpowiedni kluczyk, jeśli samochód jest otwierany za pomocą pilota? Odpowiedź znajdziesz na kolejnym obrazku!

Nawet jeżeli Twój „kluczyk” wygląda jak miniaturowy pilot, najprawdopodobniej w środku znajduje się metalowy grot do awaryjnego otwarcia samochodu, który można wysunąć z obudowy. Dzięki temu możliwe jest dostanie się do samochodu nawet wtedy, kiedy akumulator auta lub bateria w kluczyku są rozładowane.