Słaba jakość infrastruktury drogowej w Polsce

Słaba jakość infrastruktury drogowej w Polsce

Kilka dni temu opublikowano najnowsze rankingi związane z jakością infrastruktury drogowej w Europie i na świecie. Na podstawie tych rankingów można stwierdzić, że Polska znów spadła w światowych rankingach. Tymczasem w naszym kraju buduje się 1400 km nowych dróg. Czy w kolejnych rankingach będziemy wypadać lepiej?

Drogi w Polsce: jakie są, każdy widzi

Nie chcemy wyjść na malkontentów. Ostatecznie polskie drogi z roku na rok stają się lepsze. Wciąż jednak wiele nam brakuje do bycia w gronie posiadaczy najlepszej infrastruktury drogowej. W skali Europy zajmujemy 26 miejsce (na 30 państw), a w skali świata 43 (na 69 państw). Od 2018 roku w każdym rankingu wypadamy coraz gorzej. Osobną kwestię stanowią sondaże, w których Polacy oceniają polskie drogi jako fatalne. Tutaj sytuacja w ogóle wydaje się beznadziejna, gdyż negatywną opinię na temat polskich dróg wystawiło blisko 80% respondentów.

Tymczasem GDDKiA informuje o kolejnych inwestycjach drogowych. W najbliższym czasie ma powstać aż 1400 km nowych dróg. Z kolei według oficjalnych raportów tylko niecałe 40% krajowych dróg wymaga remontów. Fakty zdają się temu przeczyć. Niepokojące jest również to, że Polska inwestuje naprawdę mnóstwo pieniędzy w rozwój infrastruktury drogowej. Co gorsza, potrzebne są kolejne miliardy złotych na nowe inwestycje.

Więcej informacji na temat najnowszych statystyk znajdziecie na stronie Moto.pl. Szczegółowe rankingi brzmią jeszcze mnie optymistycznie, ale być może dzięki nim polska infrastruktura drogowa będzie mogła zmienić się na lepsze.